Advertisement

Orta Doğu'daki karışıklıkların yatırımcıları cezbetmesiyle altın 7 haftanın en yüksek düzeyine çıkarken, gümüş 30 yıldan fazla sürenin zirvesine tırmandı. Paladyum da 10 yılın en yüksek seviyesinden işlem gördü.

Külçe altının onsu, Singapur'da 1,395.43 dolardan işlem görmeden önce yüzde 0.5 artışla 1,396.35 dolar olarak 4 Ocak'tan beri en yüksek seviyeye ulaştı. Metal, altıncı gününde de yükselerek Ağustos'tan beri en uzun süreli kazancını gerçekleştirdi. Spot gümüşün onsu da yüzde 1.4'lük yükselişle 33.1025 dolar olarak Mart 1980'den beri en yüksek seviyeye çıktı ve 33.0163 dolardan işlem gördü.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada ülkede çıkabilecek iç savaşın ülkedeki petrol varlıklarını etkileyeceğini ve hükümet karşıtı protestolarda yaklaşık 100 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Dün Libya'nın ikinci büyük şehri olan Benghazi'de binlerce insan Kaddafi'nin 41 yıllık iktidarına karşı protesto gösterileri düzenlemişti.

Seul merkezli KEB Futures Co.'da trader olan Hwang Il Doo, "Altın, gümüş, platin ve paladyum fiyatları Orta Doğu'da artan şiddete dayanarak yükseliyor. Önümüzdeki ay altının 1,500 dolar seviyesine çıkması şaşırtıcı olmaz" diye konuştu.

2010'da jeopolitik riskler ve yükselen enflasyonla varlık koruma amacıyla altına olan talep sonucu metal fiyatları yüzde 30 artmıştı. Altın, 7 Aralık'ta 1,431.25 dolar olarak rekor kırmıştı. Orta Doğu'da tırmanan gerilime artan gıda ve emtia fiyatlarının da neden olduğu biliniyor.