Advertisement

İSTANBUL (A.A) - 23.02.2011 - Yıldız Taşdelen Erli - Fiyatı son 30 yılın en yüksek değerine ulaşan gümüş, yatırım aracı olarak altın gibi talep görmeye başlayınca gram şeklinde üretilmeye başlandı. Külçe gümüşler, yatırım araçları piyasasında yer almaya hazırlanıyor.

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR), vatandaşlardan gelen talep üzerine yeni bir yatırım enstrümanı olarak gram gümüş üretimine başladı. İAR'ın 10, 20, 50 ve 100 gramlık külçe gümüşleri, beklenenin üzerinde talep görünce, İAR da satış ve gümüş hesabı için bankalarla görüşmelere başladı.

İAR Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Halaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gümüşün altına karşı daha çok değer kazanmasının yatırımcıda ilgi uyandırdığını ifade ederek, çoğunlukla takı amaçlı kullanılan gümüşün yatırım aracı olarak piyasada pek bulunmadığını, bu ihtiyacı gidermek üzere külçe gümüş üretimine başladıklarını kaydetti.

Halaç, gram gümüşleri internet üzerinden satışa sunduklarını belirterek, ''Halktan gümüş yatırımına büyük bir talep var. Yeni çıkmasına rağmen talep çok iyi. Külçe gümüşler, beklenenin üzerinde talep gördü. Talep daha da artarsa banka kanalıyla satış yapabiliriz, gümüş hesabı uygulamasına da geçebiliriz. Bu konuda bankalarla görüşmeler yapacağız'' şeklinde konuştu.

Külçe gümüşlerin az da olsa kuyumcu ve gümüşçülerde de bulunabildiğini ifade eden Halaç, önümüzdeki günlerde gram platin ve paladyum külçe üretimi yaparak kuyumcular aracılığıyla piyasaya sunabileceklerini bildirdi.-''2009'A GÖRE GEÇEN YIL 3 MİSLİ DAHA FAZLA GRAM ALTIN SATTIK''-Özcan Halaç, şu anda bazı vatandaşların daha da artacağı beklentisiyle elindeki altını satmadığını, bazılarının da fiyatın yüksekliğinden dolayı alım yapmadığını, piyasada bir durgunluk olduğunu belirterek, altın fiyatlarının; global krizin etkisi, kağıt paraya olan güvenin azalması, enflasyon oluşacağı beklentisi ve dünyadaki ekonomik tansiyonun artması nedeniyle yükseldiğini, emtiaya olan talebin de bu etkenlerden dolayı arttığını anlattı.

Bakır, gümüş, titan ve çinko gibi metallerin de fiyatının yükseldiğine dikkati çeken Halaç, şunları kaydetti:

''En çok dikkati çeken, geneli ilgilendirdiği için altın... Şu anda her kesimden altına ilgi var. Altın Singapur'dan Kore'ye, Avrupa'dan ABD'ye her yerde yatırım aracı olarak görülüyor. Merkez bankalarının altın stoklarındaki artış da dikkat çekiyor.

Türk halkının yastık altına attığı altın değerlendi. Şu anda yastık altında tahmini olarak 225 milyar dolar civarında altınımız var. Altının yastık altından çıkıp ekonomiye kazandırılması çok önemli. Biz bu altını üretmedik. Bu 5 bin ton altını yurtdışından satın aldık. Yastık altında olduğu için hiçbir getirisi yok. 225 milyar doların yıllık getirisi yüzde 2'den yılda 4,5 milyar dolar eder, bu o altının yastık altında durmasından kaynaklanan gelir kaybı.''

Kuveyt Türk ile imzaladıkları anlaşma kapsamında ürettikleri gram altınları vatandaşın fiziki olarak bankaya yatırıp kar payı ya da karşılığında yine altın alabildiğini ifade eden Halaç, 2 yıl önce başlattıkları uygulamanın sonuçlarından memnun olduklarını, bunun yaygınlaşması gerektiğini savundu.

Halaç, Kuveyt Türk ile yaptıkları bir başka anlaşma kapsamında da önümüzdeki günlerde ATM'den gram altın çekilmesine imkan tanınacağını ifade etti.

2009'a göre geçen yıl 3 misli daha fazla gram altın sattıklarını bildiren Halaç, ABD, Avrupa, Ortadoğu ve Hindistan'a gram altın ihraç ettiklerini, bu bölgelerde ihracat çalışmalarına ağırlık vereceklerini kaydetti. Halaç, ''Şu anda dünyada yatırım için özellikle külçe altın isteniyor. Gram altınlar, söz konusu bölgelerde kuyumcu ve yatırım fonları aracılığıyla vatandaşlara yayılacak. Avrupa'da bu yıl en az 3-4 misli artış sağlarız'' dedi.-AFRİKA'DA MADEN ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR-Afrika pazarında madencilikle ilgilendiklerini, Afrika'da maden arama çalışmalarının devam ettiğini belirten Halaç, Tanzanya'ya ağırlık verdiklerini ve Sudan'da faaliyetleri bulunduğunu anlattı.-İAR'DAN GRAM ALTIN SATIŞ MAĞAZALARI-İAR Yönetim Kurulu Başkanı Halaç, yaklaşık 2 ay önce Beşiktaş'ta Gramstore mağazası açtıklarını, gram altın ve gümüş sattıkları bu mağazanın elde ettiği sonuçlardan memnun olduklarını ifade ederek, ''Amacımız, merkezi yerlerde gram altın satış noktalarını yaygınlaştırmaktır. Bu amaçla bu yıl İstanbul içinde işlek ve merkezi yerlerde yaklaşık 20 Gramstore açmayı hedefliyoruz'' şeklinde konuştu.

Halaç, Gramstore açmak için Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa için araştırmalarının sürdüğünü de bildirdi.