Advertisement

Yıldız: Türkiye petrolün % 93'ünü, doğalgazın % 97'sini ithal ediyor

Yıldız: Türkiye petrolün % 93

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin ham petrolün yüzde 93'ünü, doğalgazın yüzde 97'sini ithal ettiğini belirtti

06 Mart 2011 Pazar, 12:12 Güncelleme: 06 Mart 2011 Pazar, 12:12

ESKİŞEHİR (A.A) - 05.03.2011 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin ham petrolün yüzde 93'ünü, doğalgazın yüzde 97'sini ithal ettiğini belirterek, ''Hükümetimiz zamanında arama faaliyetleri 12 kat arttı. Denizde, karada, her yerde arıyoruz'' dedi.

Yıldız, Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde Adularya Koyunağılı Maden İşletmesi tesislerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, son 10 yılda özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ''yatırım yapan, taşın üstüne taş koyan herkesin hizmetkarı olacağız'' dediklerini söyledi.

Ülkenin idare edilmesine irade koyan yapının, Başbakan Erdoğan ile başlayıp devletin ve hizmetin her kademesinden bulunan kişilere varıncaya kadar katkısı olan bir iş olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

''Düşünün dağın başına geliyorsunuz, buradan kömür elde edeceksiniz, yer altına gireceksiniz ve yer üstünde binalar yapacaksınız. Bununla alakalı enerji santralleri kuracaksınız, satacaksınız, bürokrasisini yapacaksınız. Birçok badireden geçiyorsunuz. Özellikle bu yüzden AK Parti hükümetleri zamanında yapılan işlemlerde biz özel sektörle büyümeyi ön plana koymuş bir anlayış olarak özel sektörün önündeki taşı, tümseği alıp temizlemekle biz kendimizi görevli addediyoruz.

Türkiye artık büyüyor, gelişiyor ve değişiyor. Bunu karşılayabilecek enerji yatırımlarının özellikle biz yerli olanıyla, yenilenebilir olanıyla ön planda ilgileniyoruz. Nedir, yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları? İşte kömür. Yerli, yurt dışından ithal etmiyoruz. Allah bize birçok dağın altında, birçok toprağın altında bunu vermiş. Biz de bunları MTA ile TKİ ile Eti Holding ve bütün maden işletmeleriyle bütün kurum ve kuruluşlarla beraber öncelikle etütlerini yapıyoruz, yerlerini tespit ediyoruz, sonra özel sektöre, yatırımcıya ihale ediyoruz. Bunların içerisinde jeotermal kaynaklar var, yani buhar, yani sıcak su. Rüzgar var, dışarıdan almamıza gerek yok. Su var, bunlara hidroelektrik santral diyoruz. Güneş var, havanın her değişiminde para kazanma imkanımız var.''-MADENCİLİKTE 2023 YILI HEDEFİ-Yıldız, 8 yıl önce 235 milyar dolar olan Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılasının (GSMH) şimdi bunun üç katına çıktığını anımsatarak, bunu yurt dışına gittiklerinde kendilerine gösterilen itibardan anladıklarını belirtti.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında tüm kaynakları hemen hemen iki katına çıkarmayı, o gün girmedikleri yerli kaynak kalmamış olmasını hedeflediklerine işaret eden Yıldız, ''(Ya burada da kömür vardı, biz bunu unuttuk, bir köşede kalmış) dediğimiz yer kalmayacak. Her bir yerli kaynağımızı son damlası kalıncaya kadar kullanacağız. Yerli kaynak olarak Türkiye'nin üretimini aşmış olacağız. Başbakanımız bize bir talimatı verdi. Türkiye'nin büyümesini karşılayacak olan bütün enerji kaynaklarını, öncelikle Türkiye'deki bütün kaynaklarımızı ortaya çıkaracağız. Biz bu hedef, misyon ve vizyon doğrultusunda inşallah yolumuza devam ediyoruz, yürüyoruz ve hatta koşuyoruz.''

Yıldız, Türkiye'de 8 yıl önce özel sektörün üretimdeki payının yüzde 34'lerde olduğuna, şu anda yüzde 52'ye yükseldiğine işaret ederek, 3-4 yıl içerisinde bunu yüzde 75'lere çıkaracaklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Yıldız ve beraberindekiler kurdeleyi keserek, tesisleri hizmete açtı ve madene inerek incelemelerde bulundu.-''DENİZDE, KARADA, HER YERDE ARIYORUZ''-Törenin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Yıldız, Türkiye'nin ham petrolün yüzde 93'ünü, doğalgazın yüzde 97'sini ithal ettiğini bildirdi. İthal edilen kaynakların yerli kaynaklar haline gelmesi için arama faaliyetlerini artırdıklarını vurgulayan Yıldız, ''Hükümetimiz zamanında arama faaliyetleri 12 kat arttı. Denizde, karada, her yerde arıyoruz'' dedi.

Bakan Yıldız, Mısır, Tunus, Libya gibi ülkelerdeki olayların dünyada petrolün arz ve talebiyle ilgili değişiklik oluşturmadığını söyledi. Dünyada petrol bulamayan bir müşteri olmadığını ifade eden Yıldız, ''Herhangi bir ülke bunun arzıyla ilgili bir sıkıntı yaşamıyor. Bölgedeki olaylar sonlandıktan sonra bu spekülatif fiyat artışının geri döneceğine inanıyorum. Çünkü fiyat artışı üreticiye de yaramıyor'' diye konuştu.-DEDEMAN MADENCİLİK ESKİŞEHİR KROM KONSANTRE TESİSİ-Bakan Yıldız, helikopterle Mihalıççık ilçesinden ayrılarak merkez Tepebaşı ilçesine bağlı Gündüzler beldesine gelerek, Dedeman Holding tarafından yaptırılan Eskişehir Krom Konsantre Tesisinin açılışına katıldı.

Yıldız, burada yaptığı konuşmada da, Türkiye'nin enerji politikaları ve stratejilerinin en önemli ayaklarından birinin, yerli kaynakların öncelikle harekete geçirilmesi olduğunu anlattı.

Petrol ve doğalgaz girdilerinin arttığı şu günlerde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla önem kazandığına işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:

''Dünyada bir eğilim başgösterdi. Paradan daha değerli emtiaların, bizzat malın, bizzat madenin kendisinin değerli olduğu bir ortama doğru gidiyoruz. Çok eskiler bilirler. Barter sistemi dediğimiz nohutla fasulyenin yer değiştirdiği, ancak ticari malzeme olarak ikisinin yer değiştirdiği ortam vardı. Dünya artık yeni eğilimlerle aynen bu noktaya gidiyor. Metallerin yer değiştirdiği, paranın bir noktadan sonra geçmediği bir dünyaya doğru ilerliyoruz.

O yüzden 7 tane ayrı ocakta burada çıkarılan kromun işlenmesiyle beraber dünya piyasalarında ve Türkiye'deki ihtiyaçlarında kullanılmasının çok önemli ve değerli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü Türkiye gelişiyor, değişiyor ve büyüyor.''

Ak Parti iktidarından önce 2002 yılında 314 bin ton civarında olan krom üretiminin, 8 yıl içerisinde 6 milyon 240 bin tona çıktığını bildiren Bakan Yıldız, ''Milyonlarca yılda oluşan bu madenler son 4-5 yılda oluşmadı. Ne oldu bu kadar hareketlendi ortam? Türkiye'de ister madencilik, sağlık, ister tarım, ister enerji, hangi sektör olursa olsun bütün sektörlerin başında siyasi istikrar gelir. Bir ülkede bir şey üretmek, siyasi istikrar olmadan olmaz. Buna ne kamunun ne de özel sektörün mecali olur. Kendisinde bu istekliliği, bu şevki görmez'' diye konuştu.-YILDA 500 BİN TON KROM CEVHERİ İŞLENECEK-Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman ise dünya ekonomisinde çağlar boyu sanayinin temelini oluşturan ve ülkelerin kalkınmasında itici rol oynayan madenciliğin, üzerinde önemle durulması gereken bir sektör olduğunu söyledi.

Türkiye'nin gerek potansiyel gerekse maden çeşitliliği bakımından önemli hammadde kaynaklarına sahip olduğunu hatırlatan Dedeman, bu kaynakların gereği kadar geliştirilemediğini kaydetti.

Ülke kaynaklarını geliştirmek amacıyla yapılan her girişimin son derece önemli olduğunu dile getiren Dedeman, şöyle konuştu:

''Daha çok turizm yatırımları ile tanınan Dedeman Holdingin esas işi madenciliktir. Bundan 64 yıl evvel 1947 yılında madencilik faaliyetine başlayan şirketimiz bugün itibariyle Kayseri, Adana, Erzurum, Tokat ve şimdi de Eskişehir'de olmak üzere 5 bölgede krom madenciliği faaliyetlerine devam etmektedir. Krom dışında çinko, kurşun, bakır gibi diğer metallerin de üretimi yapılmaktadır. Ayrıca Dedeman Madencilik 3 yıl önce yurt dışı madencilik faaliyetlerine başlamıştır. Şu an Arnavutluk'ta çok önemli bir bakır havzasının etütlerini tamamlamış bulunuyoruz. Çok yakın bir zamanda işletme faaliyetlerine başlayacağımıza inanıyoruz. Şirketimizin yıllık tüvanan krom cevheri üretim kapasitesi 2010 yılında 3 milyon tona ulaştı. Krom cevheri ve konsantre ürünlerinin yıllık satış miktarları ise 250 bin tona yükselerek, Dedeman Madencilik şirketimizi Türkiye'nin önemli üretici ve ihracatçılarından biri konumuna getirdi.''

Dedeman, açılışı yapılan tesisin inşaatına geçen yıl haziran ayında başladıklarını ifade ederek, 6 bin 500 metrekare kapalı alana sahip konsantre tesis ve bölgeye yakın 5 bin 375 hektarlık alanı kapsayan 7 maden sahasının faaliyetleri için toplam 10 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını anlattı.

Tesiste yılda yaklaşık 500 bin ton krom cevheri işleneceğini belirten Dedeman, konsantre ve roş cevherin tamamına yakınını ihraç ederek ülkeye yılda yaklaşık 40 milyon dolarlık Döviz girdisinin yanı sıra 300 kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Dedeman daha sonra Bakan Yıldız'a kromdan yapılmış anı tabağı hediye etti. Yıldız ve diğer yetkililer tarafından kurdele kesilerek tesis açıldı.

Törenlere, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Murat Mercan, Nedim Öztürk, Gaziantep Milletvekili İbrahim Halil Mazıcıoğlu, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım ile vatandaşlar katıldı.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 100.304 -0,03
USD/TRY 5,7096 -0,16
EUR/TRY 6,3174 -0,06
EUR/USD 1,1061 0,17
FAİZ 15,03 0,00
ALTIN/ONS 1.506,00 0,47
BRENT 64,80 0,62
© haberturk.com
Yukarı