Advertisement

Libya'daki çatışmaların diğer Ortadoğu ülkelerine yayılacağı endişeleriyle petrol fiyatlarının 100 doların üzerinde seyretmesiyle hedge fonlar petroldeki boğa eğilimlerini ikinci haftada tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı.

Fonlar ve diğer spekülatörler net uzun pozisyonlarını 1 Mart'ta sona eren yedi günde yüzde 27 artırarak 305,408 kontrata çıkardı. Bu, Haziran 2006'dan beri en yüksek rakam.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ülkenin batısındaki şehirlere kendine bağlı güçleri göndermesiyle petrol fiyatları New York'ta 29 ayın zirvesine çıktı. ABD'deki ekonomik büyüme de fiyatların yükselmesinde etkili oldu.

Connecticut'taki Cameron Hanover'ın yöneticisi Peter Beutel, "Daha önce dolar vs. satın alan fonların bu noktada yalnızca Ortadoğu üzerine gittiğini görüyoruz" dedi.

4 Mart'ta biten haftada Nisan vadeli ham petrolün varili 6.54 dolar veya yüzde 6.7'lik yükselişle Nymex'te 104.42 dolardan işlem görerek 26 Eylül 2008'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Brent tipi petrol ise aynı dönemde yüzde 3.4 yükselerek 115.97 dolardan işlem gördü.