Advertisement

Euro dolar karşısında, Avrupa'da yatırımcı güveninin son 3.5 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırımına gideceği yolundaki bekleyişleri daha da güçlendirmesi sonrası, son 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Avrupa ortak para birimi dolar karşısında ikinci gün ard arda 1.40 dolar seviyesinin üzerine yükseldi. Alman Sentix araştırma enstitüsünün açıkladığı Avrupa'da yatırımcı güvenini ölçen endeks, Şubat ayında, 16.7 seviyesinden 17.1 seviyesine yükseldi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, bugün Basel'de yapacağı konuşmada, Nisan ayındaki toplantıda faizlerin artırılabileceğini bir kez daha söyleyebilir. Yeni Zelanda doları, Başbakan John Key'in düşük borçlanma maliyetlerinin yardımcı olabileceğini açıklaması sonrası, önemli para birimlerinin karşısında değer kaybetti.

UBS AG'nin Londra ofisinden Döviz stratejisti Chris Walker "Dolar karşısında getiri farkı, Trichet'nin geçen haftaki konuşmasının ardından, yukarı yönde daha da potansiyel olduğunu gösteriyor" dedi ve Trichet faiz konusunda işaret verirse, yukarı yönde riskler olur" şeklinde görüş bildirdi.

Euro dolar kaaşısında, Londra saati ile 11:13'te, cuma günkü New York seviyesi olan 1.3987 dolardan 1.4022 dolar seviyesine yükseldi. Euro geçen hafta dolar karşısında yüzde 1.7 yükselmişti ve 8 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Avrupa ortak para birimi, ayrıca, yen karşısında 115.13 yen seviyesinden 115.12 yen seviyesine geldi. Dolar yen karşısında 82.32 seviyesinden 82.08 yen seviyesine geriledi.

Euro geçen hafta, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarının politika faizini yüzde 1'de tutmaları ve Banka Başkanı Trichet'nin, enflasyonu kontrol altına almak için, politika faizinin bir sonraki toplantıda yükseltilebileceğini belirtmesinin ardından değer kazandı. Avrupa ortak para birimi, bugün Moody's'in Yunanistan'ın notunu üç basamak düşürmesine karşın yükseldi.

Yeni Zelanda Hazine Bakanlığı, 22 Şubat'ta Christchurch'un iş merkezini vuran depremin maliyetinin, daha önce hesaplanan 5 milyar Yeni Zelanda dolarının üç misline çıkabileceğini kaydetti. Maliye Bakanı Bill English, dünkü açıklamasında, maliyetin hükümet, sigorta şirketleri ve işletmeler arasında paylaşılacağını duyurmuştu.

Kiwi olarak da bilinen Yeni Zelanda doları, ABD doları karşısında beşinci gün üst üste düşerek 72.64 seviyesine geldi. Aynı para birimi, Avustralya doları karşısında da 72.57 ile son 18 yılın en düşük seviysine kadar indikten sonra 72.64 seviyesine toparladı.