Advertisement

Global piyasalardaki karışık seyirden birçok varlık sınıfı zarar görürken bazıları ise bundan istifade ediyor. 'Loonie' olarak da anılan Kanada Doları da buna iyi bir örnek. Birçok emtianın ve petrol fiyatının yeni yüksekler yapıyor olması net emtia ihracatçısı olan Kanada’ya ve onun para birimine yarıyor.

Son turda yükselen petrol fiyatları sebebiyle zayıflayan dolar karşısında bundan yarar sağlayacağı düşüncesiyle alınan Kanada doları daha da ivmelenerek kazançlarını 3 yılın zirvesine taşıdı. Dolara karşı 0.9707 düzeyine kadar çıkan paritede teknik seviyelere bağlı hareket gelişmesi halinde 0.9250 seviyesine gözler çevrilmiş durumda. Global ham petrol üretiminin tek başına % 4’ünü oluşturan Kanada’nın yükselen petrol fiyatlarından yararlanacağı beklentisi hakim. Günde 3 milyon varilden fazla üretime sahip ülkenin günlük tüketimi ise 2 milyon varil civarında. Diğer tarafta ise günlük yaklaşık olarak 7 milyon varil üreten ABD’nin günlük tüketim rakamı ise 19 milyon varile yaklaşıyor.

ABD’de Reel GSYİH büyümesi % 2.7 iken Kanada’da bu oran % 3.2 düzeyinde. Kanada’da işsizlik % 7.80 iken aynı oranın ABD’de % 8.9 olduğunu not etmek gerekiyor. TÜFE ise ABD’de % 1.6 seviyesinde, aynı ölçümün Kanada’da yapılması halinde ise % 2.3 figürüne ulaşılıyor. ABD için politika faizi % 0.25 ile tüm zamanların en düşük seviyesinde, aynı oran ise Kanada’da 0.25 seviyesinden % 1’e yükseltilmiş durumda. Hatırlanacağı üzere bu orandan yükseliş 2010’un yaz aylarında gelmişti.

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü