Advertisement

Suudi Arabistan'ın ardından OPEC'in diğer etkili üyeleri de petrol fiyatlarının artışı ve arza ilişkin endişeleri gidermek üzere, petrol arzını artırmaya karar verdi.

Arz artışına gidecek ülkeler arasında Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Nijerya yer alıyor. Opec'in üyelerinden gelen bu hamle, Opec'in Libya'daki olaylara ilişkin endişelerin boyutuna da bir kez daha dikkat çekmiş oldu.
Yetkililer, Nisan'da uygulamaya geçeceği düşünülen arz artışının, Suudi Arabistan'ınkiyle birlikte, Libya'dan kaynaklanan kesintiyi telafi edebileceğini belirtiyor.

Kuveyt, BAE ve Nijerya, önümüzdeki haftalarda günlük üretimlerini 300 bin varil kadar artırmayı planlıyor. Suudi Arabistan'ın da günlük 700 bin varillik artırımıyla, Libya'dan kaynaklanan günlük yaklaşık 1 milyon varillik kayıp telafi edilebilecek.

Bu arada dünya petrolünün yüzde 40'ını kontrol eden OPEC kartelinin, üretimi artırmaya ilişkin görüş ayrılığı yaşadığı biliniyor.

Petrol fiyatları Libya'daki şiddet olaylarının başladığından bu yana ard arda rekorlar kırıyor. Uluslararası Enerji Ajansı'nın verilerine göre, ülkedeki siyasi kriz başlamadan önce Libya'nın günlük petrol üretimi yaklaşık 1.58 milyar varildi.