Advertisement

El Cezire, Kaddafi'nin bazı garantilerle iktidarı terk etmesi için isyancılarla, Libya Parlamentosu olarak bilinen Genel Halk Kongresi'nde görüşme talep ettiğini belirtti. Bu garantilerin, kendisinin ve ailesinin güvenliğinin sağlanması, kendisinin ve ailesinin yargılanmayacağı yönünde söz verilmesi olduğuna yer verildi.

Televizyon kanalı ayrıca, Kaddafi'nin önerdiği pazarlığın ayrıntılarını isyancılarla görüşmesi için eski başbakanı Cadallah Azous Talhi'yi görevlendirdiğini belirtti.

El Cezire, isyancıları yönetenlerin, Kaddafi'nin kurtulmak için "şerefli" bir çıkış yolu aradığını ve bu durumun kurbanları için bir hakaret olacağı gerekçesiyle, Libya liderinin görüşme teklifini reddettiklerini ifade etti.

"Şiddet kabul edilemez diyen" ABD Başkanı Barack Obama ise uyardı.

Obama, Washington ile NATO'daki müttefiklerinin, Libya'daki şiddete askeri bir seçenek yanıtı da değerlendirdiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Libya'ya herhangi bir askeri müdahaleye karşı olduklarını söyledi.

NATO da Libya üzerinde "uçuşa yasak bölge" ilan edilmesinin yararlı olup olmayacağını değerlendirmeyi sürdürürken, bu ülke üzerindeki awacs uçuşlarının 10 saatten 24 saate çıkarılmasına karar verdi.

Libya ordusu uçakları, Bingazi'ye 500 kilometre uzaklıktaki Raslanuf'taki petrol kuyularını ellerinde bulunduran muhalif güçleri vurdu.

Olayın meydana geldiği yerin çok yakınında bulunan petrol kuyuları ise zarar görmedi.