Advertisement

ABD’de Kasım ayında açıklanan ikinci tur parasal genişleme sona yaklaşırken yeni alımların gelip gelmeyeceği sorgulanmaya başlandı. Açıklanan programın Haziran ayında bitecek olması yatırımcıları yeni bir alımın gelip gelmeyeceği konusunda meraka sevk ediyor.

Katıldıkları panellerde sürekli bu yönde sorular alan bölge başkanları ise şimdilik oldukça temkinli görünüyorlar. Kısaca verilen cevaplara bakmak gerekirse; Dallas FED Başkanı Richard W. Fisher, alım programının üretimi baltaladığına kanaat getirirse vadesinden önce bile durdurulması yönünde oy kullanabileceğini belirtti. Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart is ek alımlar konusunda hayli dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Yine de yeni alımlara açık kapı bıraktığı ise piyasanın satır aralarından çıkardığı mesajdı.

Chicago FED Başkanı Evans de yaptığı açıklamalarda yeni plan hakkında isteksiz göründü. Philadelphia FED Başkanı Plosser ise kademeli bir çıkış yerine kesin bir son vermenin daha doğru olacağını savundu. Bu sene Para Politikası Kurulu’nda oy hakkı bulunan Evans ise piyasaların yeterince derin ve likit olduğunu dolayısıyla alımları yumuşatarak çıkış yapmaya gerek kalmadığını ifade etti. Diğer bir Para Politikası Kurulu (FOMC) üyesi olan Fisher ise yeni alımlara gerek olmadığını ve artık görevin iş dünyasına düştüğünü söyledi.

FED’in Kasım toplantısında aldığı ikinci tur parasal genişlemenin ardından S&P 500 Endeksi % 9 ralli yaptı. 600 milyar Dolar olarak uygulanan toplam alım miktarı aylara bölünmüş şekilde bono alımlarında kullanılıyor. Son gelen ekonomik figürlere göre de ABD büyümesi % 2.8’e ulaştı. ABD’de TÜFE rakamları % 1.6 iken işsizlik oranı % 8.9’a düşmüş durumda. Ekteki grafikte Kasım’daki FED toplantısı sonrasında ABD bazlı varlıkların getirilerini bulmak mümkün.

Kasım toplantısının ardından ABD faizlerinin yükseldiği, parasal genişleme ile S&P 500 Endeksinin yükseldiği, dolarda ise hiçbir değişiklik olmadığı görülüyor. Bu durumda yeni bir parasal genişleme olursa bu fiyatlamalarda ciddi oynaklıklar meydana gelebileceği de göz ardı edilmemeli.Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü