Advertisement

Ham petrol fiyatlarındaki artışın devam ederek, küresel ekonomiyi tehdit edeceğine dair spekülasyon, Malezya Ringgiti ve Filipin Pezosu öncülüğünde Asya paralarına satış getirdi.

Libya Hükümeti'nin Ras Lanuf'taki petrol dağıtım kuyularının yakınlarına savaş uçakları göndermesi üzerine ham petrol, dün yeniden 29 ayın zirvesine tırmandı. Güney Kore Maliye Bakanı, dün yaptığı konuşmasında, artan petro fiyatlarının ülkenin ekonomisine zarar verebileceğini söyledi. Denizaşırı ülkelerdeki yatırımcılar, son verilere göre bu ay aldıklarının 516 milyon dolar üzerinde Endonezya hissesini sattı.

Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Bhd.'nin hazine danışmanı Akira Banno, para piyasasının Ortadoğu'daki riski fiyatlama konusunda oldukça tereddütlü olduğunu belirterek, bunun risk iştahının aleyhine olduğunu söyledi.

Malezya Ringgiti, ABD Doları karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 3.0328'e geriledi. Filipin Pezosu yüzde 0.2 zayıflayarak 43.35'ten; Yuan ise yüzde 0.05 kayıpla 6.5670'den işlem gördü. Singapur Doları da yüzde 0.2 geriledi ve 1.2663 seviyesine çekildi.

Ekonomik koşulların Malezya Merkez Bankası'nı faiz artırmaktan alıkoyacağı düşüncesi üzerine Ringgit, bu hafta 2. kez değer kaybetti.

Ringgit, bu hafta açıklanacak sanayi üretim verilerinin öncesinde 13 yılın en yüksek seviyesinden gevşedi. Malezya'da sanayi üretiminin son 14 ayın en düşük düzeyine gerilemiş olması beklenirken, ülkenin ihracatları da Ocak ayında son 3 ayın en düşük hızında, yüzde 3 ilerleme kaydetti.