Advertisement

(A.A) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve CACCI Başkanı Benedicto Yujuico tarafından imzalanan anlaşma ile, Türk-Filipin İş Konseyi resmen kuruldu.

Konseyin yıl sonuna kadar Türkiye ve Filipinler arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlaması hedefleniyor. 2012 yılına girmeden önce hem Türkiye hem de Filipinler'de iş forumları düzenlenecek.

Türk-Filipin İş Konseyinin başkanlığını Doruk Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Esen yürütecek. Konseyin eş başkanlığına da işadamı ve milletvekili Harry Angping getirildi.

''TİCARETİN GİRDİĞİ YERE, BARIŞ VE İSTİKRAR GİRER''

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, konferansın açılışındaki konuşmasında, Asya Pasifik ülkelerinin 1820'lerde dünya ekonomisinin yüzde 50'sinden fazlasına hükmederken, bu oranın 1950'lerde yüzde 18'lere gerilediğini, dünya ekonomisinin yüzde 50'sinin 2050'de yine bu bölge ülkelerinde olacağını söyledi.

Bu ülkelerin iş dünyalarıyla bir araya gelerek halkları daha zengin hale getirmeyi hedeflediklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, ''Ticaretin girdiği yere refahın girdiği gibi huzur, barış ve istikrar girer. Biz bunun çabası içindeyiz'' dedi.

CACCI Başkanı Benedicto Yujuico da, Türkiye'nin doğru yönde ilerleyen bir ülke olduğunu belirterek, ''Ekonomik büyüme anlamında da Türkiye bir örnek teşkil ediyor. 27 CACCI üyesi ülke olarak Türkiye'den çok şey öğrenebiliriz. Bu ülkede, bu şehirde olmakla bile çok şey öğrenebiliriz'' diye konuştu.

Konferans kapsamında bugün, ''Kaynakların Sürdürülebilir Kullanımı İçin Yenilikçi ve Öncü Yaklaşımlar'', ''Asya'da Altyapı Gelişimi: Daha Derin Bölgesel Entegrasyon İçin Bağlantıların Artırılması'', ''Küresel Rekabet İçin Hizmet Sektöründe Verimliliğin Artırılması'' oturumları yapılıyor.