Advertisement

Kredilerdeki rekor büyüme ve artan gayrimenkul fiyatlarının risk oluşturduğunu savunan Fitch analisti Richard Fox, gayrimenkul fiyatlarında oluşan balonun sönmesi halinde bankaların bilançolarında delikler oluşması riski gördüklerini vurguladı.

Fitch'in 2005 yılında oluşturduğu göstergenin 1980'lere doğru geriye yönelik olarak test edildiğini, ayrıca İzlanda ve İrlanda krizlerinin sinyalini verdiğini belirten Fox, Çin'de bir kriz yaşanması riskinin, göstergede ler alan 3 risk kategorisi içinde en yüksekte olduğunu da vurgulardı.

Finansal kriz döneminde piyasayı canlı tutmak amacıyla Çin bankaları  tüketicilere toplam 2.7 trilyon dolar konut kredisi kullandırıldığı belirtilen Fitch analizinde, piyasada yaşanan kredi bolluğu emlak fiyatlarını köpürttüğüne dikkat çekiliyor.  

Fitch, Çin bankalarının yaşanacak olası bir gayrimenkul krizinde 400 milyar dolarlık geri ödenmeyen kötü kredi ile yüz yüze kalma ihtimali olduğuna işaret ediyor.    
 
Fitch göstergelerine göre gelişmekte olan ülkelerin bankacılık sektöründe kredi büyümeleri peş peşe iki yıl yüzde 15 büyümeyi aşması, konut fiyatlarının da yüzde 5 oranında yükselmesi sistemik steres tehlikesine giriyor.