Advertisement

Çin'in en büyük metropollerinden olan Şanghay'da ortalama yaşam süresinin 82'ye yükseldiği ve böylece ülkedeki en yüksek yaş ortalamasına sahip oldukları bildirildi.

China Daily gazetesinin Şanghay Belediyesi Sağlık Bürosuna dayandırdığı haberde, geçen yılın verilerine göre şehir sakinlerinin yaş ortalamasının 82.13 olarak çıktığı, 2009'da ise bu rakamın 79.42 olduğu belirtildi.

Şehirde son rakamlara göre yaş ortalaması erkeklerde 79.82, kadınlarda 84.44 yaş olarak verilirken bu rakamların erkeklerde bir önceki yıl 79.42, kadınlarda 84.06 olduğu kaydedildi.

Haberde ayrıca Şanghay'da 1951'de ortalama ömrün 44 yaş olduğu hatırlatıldı.

Şanghay Belediyesi Sağlık Bürosu Başkanı Şü Cianguang, elde edilen son verilerin gelişmiş ülkelerle aynı seviyede olduğuna işaret ederek, bu durumun bir başarı olduğunu dile getirdi.

Ülkede son yıllarda başlatılan sağlık reformları kapsamında Şanghay'da da sağlık sektöründe gelişmelerin devam ettiği vurgulanan haberde, şehirde ve varoşlarda "yüksek kalitede" birçok hastanenin kurulduğu, yeni hastanelerin inşasının da 2013 yılına kadar tamamlanacağı belirtildi.

Öte yandan Şanghay'da aile hekimliğinin de geliştiği, 23 milyonluk dev metropolde 10 bin aile hekiminin hizmet verdiği kaydedildi.