Advertisement

İSTANBUL (A.A) - 08.03.2011 - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, ocak ayı sanayi üretim rakamlarına ilişkin, ''Ocak ayında sanayi üretimi, iyimser beklentileri destekleyen ve moralleri yükselten bir tablo ortaya koymuştur'' değerlendirmesini yaptı.

Küçük, yazılı açıklamasında, sanayi üretiminde 2010'un önceki yıla göre önemli bir artışla kapatıldığını anımsatarak, ocak ayındaki yüzde 18,9'luk artış ile de 2011'e çok iyi bir başlangıç yapıldığını ifade etti.

Bu oranın geçen yılın ocak ayındaki yüzde 12,8'lik artışın üzerine gelmesinin önemine işaret eden Küçük, şunları kaydetti:

''Sermaye malı üretimindeki artışın yüzde 34,9'la, bu ay da ortalama artışın epeyce üzerinde gelmesi yatırımlar açısından iyi haberdir. Kısaca, ocak ayında sanayi üretimi, iyimser beklentileri destekleyen ve moralleri yükselten bir tablo ortaya koymuştur. Bundan sonrası için hedef, sanayideki olumlu ivmenin önümüzdeki aylarda da devam etmesini sağlamak olmalıdır.

Gerekenler yapılır, sanayimize yeterince destek verilirse, ekonomide 2011'de de büyük bir olasılıkla beklenenden daha hızlı bir toparlanma görebileceğiz.''