Advertisement

Rekabet Kurulu, bankalara yönelik kararını, beklenenden erken açıkladı. Kurul, bankaların centilmenlik anlaşması altında anlaştığını ve rekabet kurallarını ihlal ettiğine karar verdi.

Karar uyarınca, rekor ceza 14.5 milyon TL ile Akbank'a verilirken; Yapı Kredi Bankası 14.2; Garanti Bankası 11.6; İş Bankası 12.9 ve Vakıfbank da 8.3 milyon lira para cezası aldı.

Cironun 0.003'ü oranında ceza alan bankalar ise Denizbank ve Finansbank oldu.

Bloomberg HT'ye canlı yayın bağlantısında konuşan Rekabet Kurulu Eski Başkanı Tamer Müftüoğlu, kararın çok önemli olduğunu ve bankaların bundan sonra daha dikkatli olması gerekeceğini belirtirken; "bu kararın yine de geniş bir şekilde tartışılması gerekiyor" dedi.

Konuya ilişkin görüş bildiren Ata Portföy Fon Yönetim Müdürü Serdar Pazı, kararın piyasalarda fiyatlanmasını, "bu konunun piyasada fiyatlanarak, geride bırakıldığı" şeklinde yorumladı.

Kurul'un verdiği gerekçeli kararın ardından ise yeni bir süreç başlayacak. Bankalar, gerekçeli kararın kendilerine tebliğ edilmesinden 2 ay sonrasına kadar Danıştay 13. daireye başvurarak cezanın iptalini ve yürütmenin durdurulmasını talep edebilecek.

Cezaya itiraz etmeyen bankaların ise kararın tebliğinden 90 gün içinde cezalarını ödemesi gerekiyor.