Advertisement

TBMM (A.A) - 08.03.2011 - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma Bakanlığının, Libya'da iş yapan şirketlerin talep etmesi durumunda, 8 bin 92 çalışanla ilgili kısa çalışma ödeneği kapsamında ödeme yapma kararı aldığını belirterek, işçilere, prim ödeme durumuna göre 3 ay süreyle 475-1186 lira arasında ödeme yapılacağını bildirdi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, son 1 haftadaki yurt içi ve yurt dışı programları hakkında bilgi verdi. Geçen bir haftada Almanya'daki temaslarının yanı sıra yurt içinde önemli açılış ve temel atma törenlerini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, İstanbul'da Marmaray'ın paralelinde inşa edilecek olan tüp geçidin temelini atarak inşasına başlandığını hatırlattı.

Marmaray'ın kara ve deniz birleşiminin gerçekleştiğini, tüpün ortaya çıktığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''Sirkeci'de giriyorsunuz, Üsküdar'dan çıkıyorsunuz. Orada iş bitmiş vaziyette ve 2013'e hazırlanacak şekilde yoğun bir çalışma devam ediyor. 2013'te Marmaray'ı açacağız. Böylece denizin altından hem tren, hem raylı sistemin yanında lastikli sistem olacak. Bu lastikli sistem, iki kat şeklinde yapılıyor, alt ve üst şeklinde. Tabii hemen birileri başladı, 'Böyle bir sistem, böyle bir proje olmaz' diye. Ya sen kendi projene takıl. Bu projeyi de mimarlar, mühendisler yapıyor. Zaten siz bugüne kadar neye 'evet' dediniz? Birinci köprü, ikinci köprü yapılırken bu zihniyet karşı çıktı. Ondan sonra da sıkılmadan bu köprüleri kullandı. Niye bu köprüleri kullanıyorsunuz? Arabalıyla, sandalla veya şehir hatları vapurlarıyla geçin. Bu zihniyet, bu....Şimdi inşallah üçüncü köprüye de hazırlanıyoruz. Bu da bize nasip olacak. İhalesini seçimlerden önce yapmanın gayreti içindeyiz.''

Mersin'de dün Alaköprü Barajı'nın temelini attıklarını hatırlatan Erdoğan, bu barajla Türkiye'den KKTC'ye suyun denizin altından 250 metre derinlikten, 1,6 metre çapında yoğunlaştırılmış polietilen boruyla gönderileceğini söyledi. Toplam uzunluğunun 107 kilometre olacağına işaret eden Erdoğan, Güney Kıbrıs'ın bile talep etmesi halinde onlara de Kuzey'den su verme imkanı olacağını kaydetti. Erdoğan, dünyada şu ana kadar denenen bir proje olmadığını, ilk kez denenen projeyle KKTC'nin su sorununa çözüm ürettiklerini, barajdan enerji de üretileceğini söyledi.

Erzincan'da katıldığı açılış töreninde, ''kentte bugüne kadar yaptığı miting ve açılış törenlerinde görmediği bir katılımı gördüğünü'' ifade eden Erdoğan, 81 farklı eseri hizmete açtıklarını hatırlattı.

İzmir'deki temasları hakkında da bilgi veren Erdoğan, bugün de Hatay'da 56 ayrı tesisin açılışını, yarın İskenderun'da ise toplu açılışlar gerçekleştireceklerini bildirdi.-''TUNUS VE MISIR, TÜRKİYE'NİN MESAJINI DOĞRU ANLAMIŞTIR''-Erdoğan, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri çok yakından izlediklerini, olaylar sırasında Türkiye'nin duruşu, tavrı ve dünyaya verdiği mesajın, insanlığın ve vicdanının sesini yansıttığını belirterek, şöyle konuştu:

''Kardeş ve dost ülke halklarının yaşadığı acıları kendi acımız bilerek, sıkıntıların bir an önce son bulmasını, bölgenin istikrara kavuşmasını arzu ediyoruz. Biz her zaman zulmün ve baskının yanlışlığına vurgu yaptık. Halkların hak ve özgürlüklerini savunduk. Ne çıkarları istikametinde başka ülkelere müdahalede bulunanlardan olduk ne de gelişmeleri tribünden izleyip vicdanımızın sesini susturduk. Tunus ve Mısır, Türkiye'nin mesajını doğru anlamış, şükran duygularıyla karşılık vermiştir. Libya'da ise çatışmalar ve kaos devam ediyor. Maalesef çatışmalarda çok sayıda insanın hayatını kaybettiği, gerilim ve şiddetin tırmandığını görüyoruz. Libya'da bir an önce sağduyunun, sükunetin hakim olmasını temenni ediyoruz. Daha fazla insan hayatını kaybetmeden, daha fazla kardeşimiz ölmeden bu kardeş kavgasının bitmesini temenni ediyoruz.''-''CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK TAHLİYE OPERASYONU...''-Libya'dan; şu ana kadar tahliye talebinde bulunanların imdadına yetişmek suretiyle 19 bin 600 vatandaşı tahliye ettiklerini bildiren Erdoğan, bunun yanında 54 ülkeden 4 bin 500 yabancı ülke vatandaşını da tahliyesini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Erdoğan, ''Toplamda 24 bin 100 kişi tarafımızdan tahliye edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bu en büyük tahliye operasyonuyla dünyanın takdir ve övgüsünü kazanırken, vatandaşlarını naklettiğimiz ülkelerin de teşekkürlerine mazhar olmuştur'' dedi.

Erdoğan, operasyonlarda görev alan tüm bakan, yetkililere ve ekiplerine teşekkür etti.

-İŞÇİLERE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ-Başbakan Erdoğan, Libya'dan tahliyesi gerçekleştirilen 67 şirketin 8 bin 92 çalışanıyla ilgili bir müjdeyi açıkladı. Çalışma Bakanlığının, şirketlerin talep etmesi durumunda, 8 bin 92 çalışanla ilgili kısa çalışma ödeneği kapsamında ödeme yapma kararı aldığını belirterek, işçilerin prim ödeme durumuna göre kendilerine 3 ay süreyle aylık 475-1186 lira arasında ödeme yapılacağını kaydetti.

Erdoğan, yine şirketlerin talep etmesi durumunda işçilere, Türkiye'de bulundukları süre içinde mesleki eğitim desteği verilebileceğini ifade ederek, ''Eğer işçilerimizin geri dönüşü uzayacaksa, kısa çalışma ödeneği uygulamasını uzatılması da tekrar gündeme gelebilecek'' dedi.-MERSİN'E AKDENİZ OYUNLARI-Yunanistan'ın, son ekonomik kriz nedeniyle Akdeniz Oyunlarını yapmama kararı aldığını belirterek, bunun üzerine Düzenleme Kurulunun Türkiye, İspanya ve Libya'ya teklif götürdüğünü, Libya'daki son gelişmeler nedeniyle Türkiye ve İspanya'nın kaldığını belirten Erdoğan, ''Yaptığımız görüşmeler neticesinde Mersin'e Akdeniz Oyunlarını kazandırdık'' dedi.

Oyunlara yönelik olarak altyapı ve üst yapı yatırımlarına süratle gireceklerini, yapılması gereken ne varsa yapılacağını kaydeden Erdoğan, Mersin'in 2013'e kadar çok ciddi yatırımlara kavuşmuş olacağını söyledi.