Advertisement

Euro dolar karşısında, Avrupa'nın borçlu ülkelerinin tahvillerinin, bölge liderlerinin borç sorununa kapsamlı bir çözüm bulamayacağı endişelerine bağlı olarak değer kaybetmesi sonrası düştü.

Avrupa ortak para birimi, yen karşısında son dokuz ayın zirvesi yakınlarından gevşedi. Moody's'in dünkü not indiriminin ardından, Yunanistan'ın 1.625 milyar euroluk (2.3 milyar dolar) hazine kağıdı satışı sonrası bu ülke için finansman maliyetleri yükseldi. Petrol fiyatlarının üç gün sonra ilk kez düşmesinin ardından, Norveç Kronu, 16 önemli para biriminin 15'i karşısında değer kaybetti.

Londra'daki Schneider Foreign Exchange'in piyasa analiz müdürü Stephen Gallo, "Euro zirvesinin sonuçlarına yaklaştıkça ve bu endişeler sürdükçe, böyle tedirgin işlemler görülebilir. Euroda gecelik işlem muhtemelen en iyi karar değil" dedi.

Avrupa ortak para birimi, New York saati ile 09:00'da, yüzde 0.5 düşerek 1.3900 dolara indi. Parite dün 8 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesi olan 1.4036 dolara ulaşmıştı. Euro yen karşısında % 0.1 düşerek 114.73 yene geriledi. Parite 4 Mart'ta 116.00 seviyesine kadar çıkarak 14 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Dolar ise yen karşısında % 0.4 yükselerek 82.55 yen seviyesine çıktı.