Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, Sprint Nextel Corp.’un T-Mobile USA'yı satın almak için görüşmeler yapmasının, şirket satın almalarının hisse senedi fiyatlarını yükselteceği şeklindeki iyimserliği artırmasının ardından hafif yukarıda seyrediyor.

Sprint Nextel hisseleri, Bloomberg News'un konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Deutsche Telecom AG2nin T-Mobile USA'i satma konusunda görüşmeler yaptığını kaydetmesi ile birlikte yüzde 5.1'lik ralli yaptı. Dünyanın en büyük restoran zinciri McDonald's, ABD satışlarının yüzde 2.7 artış ile yüzde 4 olan tahmin ortalamasının altında kalması sonrası değer kaybetti. Urban Outfitters Inc. hisseleri, kazançlarının tahminlerin altında kalması sonucu yüzde 14 değer yitirdi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, New York saati ile 09:32'de, yüzde 0.2 yükselerek 1,312.79 puana çıktı. ABD hisse senetlerinin göstergesi olan S&P 500 Endeksi, son iki işlem gününde yüzde 1.6 düştü. Dow Jones Endeksi ise 11.73 puan ya da yüzde 0.1 yükselerek 12,101.76 puana çıktı.

S&P 500 Endeksi dün, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve Wells Fargo & Co.'nun chip sektörü için tavsiyesini düşürmesinin bu sektör hisselerine satış getirmesi sonucu yüzde 0.8 düşmüş ve geçen haftaki yükselişini geri vermişti. Endeks, şirket karlarının beklenenden daha iyi çıkması ve Fed'in faizi rekor düşük seviyede tutması sonucu bu yıl yüzde 4.2 yükseldi.

Petrol fiyatları, son 29 ayın en yüksek seviyesinden gevşemesinin ardından, OPEC ülkelerinin üretim artırımı konusunda olağanüstü toplantıyı tartışmaları ile birlikte pek değişiklik göstermedi.