Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

KOCAELİ (A.A) - 08.03.2011 - DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, metal sektöründeki işçilere seslenerek, ''Bu mücadeleyi yalnız sizler değil tüm işçi sınıfı ve diğer sendikaya üye işçiler de kazanacak ve bu süreçten yararlanacak, işçi sınıfının önü açılacak'' dedi.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş ile Metal Sanayi İşverenleri Sendikası (MESS) arasında yürütülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 33 iş yerinde grev kararı alınması sonrası, Gebze Spor Salonu'nda ''Dayanışma Gecesi' düzenlendi.

Gecede konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi,''Sözün bittiği yerdeyiz'' diyerek, DİSK'i ve Birleşik Metal-İş'in teslim alınmak istendiğini savundu. Buna izin vermeyeceklerini belirten Çelebi, salondan 'Hayır' sesleri yükselince ''Hayır diyorsunuz, o zaman direneceksiniz. Ayrı ayrı kafadan sesler çıkarsa başarılı olamazsınız. Deneyimime güvenmenizi isteyerek şunu söylüyorum. Sizin kafanızı karıştırmak isteyecekler, ama başarıyı gerçekten istiyorsanız, bu koşullara son verilmesini istiyorsanız bir tek şey yapacaksınız el ele vereceksiniz ve yürüdüğünüzde bunları başaracağınızı siz de göreceksiniz'' diye konuştu.

Metal işçileri ile gurur duyduğunu ifade eden Çelebi, bu mücadelenin çok önemli olduğunu ve buna inanmak gerektiğini vurguladı.

Çelebi, şunları söyledi:

''Metal işçileri tarih yazıyor diye bir pankart var burada. Bu mücadeleyi yalnız sizler değil, tüm işçi sınıfı ve diğer sendikaya üye işçiler de kazanacak ve bu süreçten yararlanacak, işçi sınıfının önü açılacak. Daha önce uzun süreli mücadeleler yaptık. Gazlandık, bombalandık ama yılmadık. 1 Mayıs mücadelesini sizlerin desteğiyle kazandık. O 500 bin kişiyi sizin inancınız getirdi. Hepimiz bu saatten itibaren Birleşik Metal işçileriyiz. Bütün işçiler sizin mücadelenizi izleyecek.

Bütün demokratları, ilericileri, demokrasi mücadelesi yürütenleri sizin yanınızda saf tutmaya ve sizinle omuz omuza mücadele etmeye çağırıyorum. Hak almanın bazı bedelleri var. Siz bedel ödediniz, şimdi sıra bedel ödetmekte. DİSK olarak ilan ediyorum. DİSK'e bağlı bütün sendikalar sizlerin arkasında değil önünüzde olacağız ve destek vereceğiz.''

Geceye, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğulları da katıldı.

Davul-zurna ile halay çekilip, sık sık hükümet aleyhine slogan atılan etkinlikte, türkücü Pınar Sağ da konser verdi.