Advertisement

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Çin'in dış ticaret fazlasının bir Ocak'ta 6.5 milyar dolardan, Şubat'ta 4.9 milyar dolara gerilemiş olmasını bekliyor. Çin'de yeni yıl dönemine denk gelen yılın ilk 2 ayına ait dış ticaret verileri, genellikle çok gerçekçi olmuyor.

Ancak, daha düşük bir ticaret fazlası, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin üzerindeki ticaret dengesine ilişkin uluslararası baskıyı gevşetebilir. Çin Ticaret Bakanı Chen Deming, 7 Mart'taki açıklamasında, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın ithamlarını reddederek, Yuan'ın değersizleştirildiği fikrinin hiçbir dayanağı olmadığını belirtmişti.

"Son 3 aydır görülen daha düşük ticaret fazlası ve genel trend göz önünde bulundurulduğunda, Çin'in dengeleme çalışmaları işe yarıyor gibi görünüyor" diyen Hong Kong'taki Nomura Holdings Inc.'in ekonomistlerinden Sun Chi, bu durumun Yuan üzerindeki baskıları da azaltacağına dikkat çekti.

Ekonomistler, yeni yıl tatilinden kaynaklanabilecek sapmaları önleyebilmek için, yılın ilk ayına ait dış ticaret verilerini birleştirerek sunuyor. Bu hesaplamaya göre, ticaret açığının 11 milyar dolarla, geçen yılın aynı döneminin neredeyse yarısına denk geleceğini belirtti. ithalattaki artış büyük oranla emtia fiyatlarındaki yükselişten kaynaklanıyor.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, 5 Mart'ta iç talebi artırma çabalarının uzun vadeli stratejik bir hamle olduğunu söylemişti.