Advertisement

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre (FAO), yüksek petrol fiyatları ve az ürün nedeniyle gıda fiyatlarındaki rekor seviyelerin bu yıl da sürmesi bekleniyor.

FAO'nun Asya bölgesi temsilcisi Hiroyuki Konuma, Bangkok'ta verdiği bir röportajda Kuzey Kore ve Afganistan'ın yiyecek kıtlığı ve yüksek fiyat riskleriyle yüz yüze kalabileceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler'e (BM) göre, küresel gıda fiyatları Şubat ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Fiyatlardaki bu artış, Tunus ve Mısır Devlet Başkanları'nın iktidardan çekilmesine neden olan ayaklanmaları tetikleyen unsurlardan biri olarak öne çıktı. Kötü hava koşullarının Kanada'dan Avustralya'ya kadar ürünlere zarar vermesi ve Rusya'da yaşanan kuraklık nedeniyle fiyatlar yükselmişti.

FAO'nun üst düzey ekonomistlerinden Abdülrıza Abbasian, "Üretimde bir artış olacak. Ancak bu, piyasaları yatıştırmak için yeterli olmayacak. Yüksek fiyatlar 2011'de hatta 2012'de de sürecek" dedi.

FAO'nun 55 emtiayı kapsayan endeksi Ocak ayında yüzde 2.2 artarak 230.7'den 236 puana yükseldi. Buğday, Chicago Board of Trade'de son 12 ayda yüzde 60 yükselirken mısır fiyatları yüzde 92, pirinç fiyatları ise yüzde 5 yükseldi.

Libya'nın da aralarında olduğu petrol üreten ülkelerdeki isyanlar ham petrolün varil fiyatını 100 doların üzerine taşıdı.

Avustralyalı iklim uzmanı Ross Garnaut, Canberra'daki bir konferansta yptığı konuşmada, "Artan nüfus, yüksek gelirler ve iklim değişikliklerinin etkisiyle küresel gıda fiyatları muhtemelen bu yüzyılın ilk yarısında yükselmeye devam edecek" açıklamasını yaptı.