Advertisement

Gelişen piyasalardaki hisselerin yükselişiyle, endeks de 7 gündür ilk kez kaydettiği düşüşünden toparlandı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 kazançla 1,135.77 puana yükseldi. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.8; Meksika IPC Endeksi yüzde 0.2 ve İMKB 100 endeksi yüzde 1.8 artış kaydetti. Hindistan'ın Bombay Borsası Endeksi, ülkenin başbakanı Manmohan Singh'in hükümetinin koalisyondan ayrılma kararını ertelemesi üzerine yüzde 1.2'lik değerlenmeyle, bu haftanın en büyük kazancını kaydetti.

Ham petrol, dün 3 gün sonra ilk kez 29 ayın zirvesinden geriledi. Petrol İhrac Eden Ülkeler Örgütü Opec'in üretimi artırmak üzere görüşmesi, petroldeki gevşemede etkili oldu. Düşük petrol fiyatları, gelişen ülkelerdeki ithalat maliyetini azaltarak, enflasyonist baskıları da düşürüyor.

Petroldeki düzeltmenin iyimserliği artırdığını belirten Macquarie Group Ltd.'in stratejisti Alex Pomento, gelişen piyasalarda da enflasyon risklerinin azalacağı yönündeki spekülasyon sayesinde teknik bir düzeltme görüldüğünü söyledi.

Petrol dün New York'ta yüzde 2'ye varan düşüşle 103.33 dolar seviyesine geriledi. Libya'daki gerginlik, ülkenin petrol arzında günlük 1 milyon varillik kesintiye sebep oldu.