Advertisement

Euro ABD Doları karşısında, Portekiz'in Avrupa Birliği'nin kurtarma paketinden kaçınmak için, iki aylık bir aradan sonra 1 milyar euroluk (1.4 milyar dolar) borçlanma ihalesi öncesi, üçüncü gün ard arda düştü.

Avrupa ortak para birimi, yen karşısında erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı ve bu para birimi dışında 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer yitirdi. Portekiz'in 2013 vadeli tahvil satışına çıkması, yatırımcıların dikkatinin tekrar Yunanistan ve İrlanda'yı yardım aramak zorunda bırakan borç sorununa dönmesini sağladı. Yunanistan'ın 10 yıl vadeli hazine tahvilinin faizi dün ülkenin Euro'ya katılmasından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Avustralya Doları, konut kredisi onaylarının bir yılın en hızlı düşüşünü göstermesinin ardından, beşinci gün üst üste değer yitirdi.

BNP Paribas SA'nın Londra ofisinden kıdemli Döviz stratejisti Ian Stannard, "Euro Bölgesi çevre ülkelerindeki riskler artıyor" dedi ve "Portekiz'in tahvil arzı çok önemli olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Euro Dolar karşısında, Londra saati ile 08:46'da, yüzde 0.3 düşerek 1.3865 dolar seviyesine indi. Euro böylelikle, 15 Şubat'tan bu yana en uzun düşüş sürecini gerçekleştiriyor. Euro, 7 Mart'ta 1.4036 dolara kadar çıkarak, Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Avrupa ortak para birimi Yen karşısında fazla bir değişiklik göstermedi ve 82.67 seviyesinden 82.86 seviyesine geld.

17 Avrupa ülkesinin para birimi olan Euro bugün, 10 gelişmiş ülke para birimini izleyen Bloomberg Korelasyon Ağırlıklı Döviz Endeksi'ne göre, yüzde 0.3 düştü. Euro bu yıl, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırımına gideceği beklentisi ile, yüzde 2.2 değer kazandı.