Advertisement

Dün İspanya, Portekiz ve İrlanda'da tahvil faizlerinin yükselmesiyle gözler Avrupa'ya çevrildi. Bugünkü Portekiz tahvil ihracının yarattığı tansiyon ve petrol fiyatlarının yeniden yükselmesi Avrupa Borsalarına olumsuz yansıdı.

İtalya'nın 10 yıllık tahvilleri yüzde 5'in üstüne çıkarken, Portekiz'in 10 yıllık tahvilleri rekor kırdı.

Londra'da Emerging Sovereign Master Fund portföy yöneticisi olan Mete Tuncel Bloomberg HT'ye Avrupa'ya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede birkaç faktörün faizlerdeki yükselişte etkili olduğunu söyledi.

Mart ayının Avrupa için uzun vadede çok önemli olduğunu dile getiren Tuncel, "Avrupa Birliği'nin toplantıları yaklaştıkça çıkacak sonuçlardan emin olamamaya başladık, bunun sonucunda faizlerde dün başlayan yükselişler bugün de devam etmekte. Bunun yanı sıra petrol fiyatlarındaki yükseliş dünya ekonomisi için kötü bir zamanda ortaya çıktı . Zaten gelişmekte olan ülkelerde başlayan enflasyon korkusu, artan petrol fiyatlarıyla merkez bankalarının işini zorlaştırdı. Bu gelişmiş ülkeler için de sorun tabii. 3'üncü olarak AMB'nin Nisan'da beklenen faiz artırımı. Bu ortamda herkesin korktuğu kelime ise 'stagflasyon'. Enflasyonun artıp gelişimin daraldığı bir ortamda piyasalar negatif tepki verecektir diye düşünüyoruz" açıklamasını yaptı.

Yurtiçinde faiz % 9'un üzerinde seyrediyor

Güne % 9.10 ile başlayan 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi gerileyerek %9.01 oldu. Dolar/TL 1.58 seviyesinde durulmaya çalışıyor. İMKB'de ise yüzde 0.67'lik yükseliş olduğu görülüyor.

Anadolubank Hazine Müdürü Tolga Şenefe, faiz oranlarının merkez bankalarının para politikalarını değiştirme beklentileriyle arttığını belirterek, "Merkez bannkasının para politikası Türk bankaları tarafından çok fazla desteklenmiyor. Bu politikanın süreceği konusunda endişeler de var. O yüzden faizde % 9'lara kadar geldik. Şu anda 9-9.15 bandında test ediyor piyasa. Ben çok fazla yükselişler olacağını düşünmüyorum" dedi.

Günün geri kalan kısmında piyasalarda Libya'da yaşanan olayların petrol fiyatları üzerindeki etkileri takip edilecek.