Advertisement

Avrupa hisse senetleri, satın alma haberlerinin Iberdrola Renovables SA ve Tognum AG hisselerine alım getirmesinin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da süren gösterilerin olumsuz etkisini gidermesi sonrası yükseldi. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadelileri de yukarı yönde hareket etti.

Iberdrola Renovables hisseleri, ana şirket Iberdrola SA'nın azınlık hissesi almak için 2.5 milyar euro (3.5 milyar dolar) teklifte bulunması sonrası yüzde 8.1 yükseldi. Tognum hisseleri, Daimler AG ve Rolls-Royce Group Plc'nin şirketi almak için teklifte bulunmasının ardından % 6.2'lik bir ralli yaptı.Alcatel-Lucent SA, ABD'li rakibi Finisar Corp.'un kar tahminlerinin beklentileri yaklayamaması sonrası değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra saati ile 11:34'te, yüzde 0.4 yükselerek 282.92 puana çıktı. Endeks, hükümetlerin ve merkez bankalarının 1930'lardan bu yana görülen en şiddetli küresel resesyondan kurtulmak için finans sistemine 12 trilyondan daha fazla bir destek sağlaması ile birlikte, iki yıl önce bugün gördüğü son 12 yılın en düşük seviyesinden yüzde 79'luk bir yükseliş gerçekleştirdi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratı, endeksin dün yüzde 0.9 çıkarak iki günlük düşüşünü durdurmasının ardından, yüzde 0.3 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi ise yüzde 0.2 yükseldi.

Stoxx 600 Endeksi, petrol fiyatlarının Libya'daki şiddet olayları sonrası yükselmesinin enerji maliyetlerindeki artışın ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği endişeleri ile, 17 Şubat'taki 2.5 yıllık zirvesinden % 2.8 düştü.

Brent petrolü bugün, Libya'daki kargaşanın Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki diğer petrol üreticisi ülkelere yayılabileceği ve bunun da Avrupa'ya petrol arzında sıkıntı yaratabileceği endişeleri ile tekrar yükseldi.