Advertisement

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki olayların yarattığı endişe; Renovables SA ve Tognum AG'nin devralmalarını bile gölgede bıraktı; Avrupa hisse senetleri değer kaybetti.

U.S. rival Finisar Corp.'un kazanç beklentilerinin tahminleri ıskalamasının ardından Alcatel-Lucent SA hisseleri hızlı düşüş yaşadı. afrika odaklı Tullow
Oil Plc kazançlarının tahminlerin altında kalacağını açıkladı; şirketin hisseleri yüzde 3.2 geriledi. Kardeş şirket Iberdrola SA'nın hisselerinin tamamı azınlık yatırımcılar tarafından 2.5 milyar avroya satın alındıktan sonra Iberdrola Renovables hisseleri ise yüzde 11 hızlı yükseliş gösterdi. Daimler AG ve
Rolls-Royce Group'un Tognum'u satın almak üzere tekligf götürmelerinin ardından şirketin hisseleri yüzde 7.3 sıçradı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 değer kaybederek Londra'da 281.17 seviyesinden kapandı. Böylece endeks son 4 günün 3ünü değer kaybıyla kapamış oldu. 17 şubatta son 2,5 yılın zirvesine çıkan endeks o tarihten beri yüzde 3.4 geriledi. Buna neden olarak ise Libya'da artan şiddet olaylarının enerji maaliyetlerini yükseltmesinin ekonomik toparlanmayı balatalayacağı endişesi gösterilebilir.

Hükümetlerin ve merkez bankalarının 1930'lardaki ekonomik durgunluktan daha kötü olan krizi çözmek için piyasalara  12 trilyon dolardan daha fazla para pompalamaları ile Stoxx 600 Endeksi 2 yıl önce son 12 yılın en düşük seviyesini gördüğünden beri yüzde 78 değer kazandı.