Advertisement

Avrupa'daki ekonomik ayrışmanın derinleştiğine dikkat çeken ekonomistler, tüm bunlara ek olarak, borçlanma maliyetlerinin artması ve yüksek petrol fiyatlarının, bu farklılaşmayı daha da ciddi bir sorun hâle getireceğini düşünüyor.

Avrupa'daki ülkelerde kaydedilen ayrışma, önümüzdeki ay içinde faiz artırması beklenen Avrupa Merkez Bankası'nın işini de daha zor bir hâle getiriyor.

Almanya'da sanayi üretimi Ocak ayında yüzde 1.8 artış kaydederken, ülkenin ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 4 büyümesi bekleniyor. Öte tandan İspanya ve Yunanistan ekonomileri daralıyor.

Borç krizi sorunu yaşayan çevre ülkeleri, Euro Bölgesi'nin beşte 1'inden daha azına karşılık geliyor. Almanya ise Euro Bölgesi ekonomisinin adeta motor kuvveti olarak algılanıyor ve ekonomideki payı yüzde 30'a ulaşıyor.

Uzmanlar, AMB'nin faiz artışının Almanya gibi ülkeleri zorlamayacağını belirtiyor. Ancak İrlanda, Yunanistan, Portekiz ve İspanya için borçlanma maliyetlerindeki artış, ülkelerin ekonomik toparlanmasını daha da zora sokacak gibi görünüyor.