Advertisement

İMKB’nin olumlu ayrıştığı günün devamında ABD seansı 100 puanlık göreceli olarak sakin bir bantta seyretti. Dow Jones Sanayi Endeksi günü 12.157 ve 12.257 arasında seyrederek geçirirken, kapanış 12.213 puandan oldu. ABD’de banka hisseleri endeksi ayakta tutarken Dow’da etkili olan ise güçlü kalan IBM oldu ( + % 2.21). ABD seansında Libya’da bombalanan petrol tesisi görüntüleri etkili oldu ve Brent petrol günü artı bölgede kapattı.

Sabah saatlerinde Asya hem petrol fiyatlarını hem de bölgeden gelen ekonomik verileri izliyor. Diğer yandan ise Avrupa’daki borç krizi yatırımcıların radarında. Japonya ekonomisinin Ekim-Aralık arasındaki büyüme figure daha önce açıklanan % 1.1 seviyesinden % 1.3’e revize edildi. Avustralya’da 18 ay sonra işletmelerin işçi çıkarması iş gücü rakamlarının eksi gelmesine sebep olunca hem Borsa düştü hem de Avustralya doları, ABD dolarına karşı değer kaybetti (% 0.55). Güney Kore Merkez Bankası, faizleri beklendiği gibi 0.25 baz puan artırarak % 3 seviyesine yükseltti. Diğer tarafta ise Yeni Zelanda depremlerle sarsılan ekonomisini tamir etmek adına gösterge faiz oranını 50 baz puan indirerek % 2.5’e indirdi. Güney Kore böylece Vietnam ve Tayland’dan sonra faizleri artırmış oldu.

Avrupa’daki borç krizi ise yaklaşmakta olan zirveler öncesi yeniden fiyatlanmaya başlandı. Önce Yunanistan ardından Portekiz ve İtalya’da 10 yıllık tahvil faiz oranları son yılların en yüksek seviyelerine çıktı. Euro / Dolar paritesi ise olası stres sebebiyle 1.39’un altında işlem görüyor. Bugün saat 12:30’da İtalya’nın 365 günlük bono ihalesi izlenecek. ABD tahvillerinin hepsini sattığını söyleyen ve dünyanın en büyük tahvil fonunu yöneten Gross ise ardından sadece 30-40 milyarlık kısa vadeli ABD bonosu tuttuğunu açıkladı ve uzun vadeli her kıymeti sattığını not etti. Fonun büyüklüğünün yaklaşık olarak 237 milyar Dolar olduğunu da not etmek gerek.

Dün yurt içindeki olumlu havanın devamının gelip gelmeyeceği bugünün en önemli konusu. Banka alım spekülasyonuyla sektöre artan ilgi bankacılık endeksini ve bileşik endeksi taşımıştı. Teklifin kendilerine yapılıp yapılmadığına yorum yapmayan Bank Asya yetkililerinin ardınan hisseler önce tavan oldu, ardından gelen satışlarla günü % 9.16 artarak kapattı.  62.876 puandan geçen 200 günlük ortalama direnç olarak izlenirken 61.800 ve 61.300 seviyelerinin destek olarak öne çıktığı görülüyor. Gösterge tahvilde 9.01 bileşikten yapılan kapanış sonrası Avrupa’daki gelişmeler ve Merkez Bankası sonrası yorumlar izlenecek. Diğer yandan dün % 3.55 bileşiğe yaklaşan ABD 10 yıllıkları risk iştahının negatife dönmesiyle birlikte sabah saatlerinde % 3.45 seviyesinden işlem görüyor. Dolar / TL’de ise sakin seyir devam ediyor, 1.59’un altındaki hareketin devamı izlenecek; petrol fiyatlarındaki değişimler ve risk algılamasının seyri belirleyici olacak.

Günün devamında İngiltere sanayi üretimi (11:30) ve Merkez Bankası kararları izlenecek. Banka ayrıca varlık alım programına ilişkin kararını da açıklayacak (14:00). ABD’de haftalık işsizlik başvuruları takip ediliyor olacak (15:30).

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü