Advertisement

Euro, Moody's Yatırım Servisi'nin AB liderlerinin yarınki toplantısı öncesinde İspanya'nın notunu AA2'ye indirmesi üzerine bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. Avustralya Doları ise işverenlerin beklenmedik şekilde iş kesintisine gitmesi ve Çin'in ticaret açığı vermesinin ardından 2 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.

Piyasaların ekonomik büyümeye odaklanmasıyla, ABD Doları'ndaki zayıflamanın çok hızlı bir şekilde geri çevrileceğini söyleyen Nomura Holdings Inc.'in yönetici direktörlerinden Kurt Magnus, Dolarda artış olacağını öngördü.

Dolar, bugün Euro karşısında 1.3909'dan 1.3823'e yükseldi. Gün içinde Dolar, 1.3802 seviyesine kadar çıkarak, 2 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesine işaret etmişti. Euro, Yen karşısında da değer kaybetti ve 115.08'den 114.60 düzeyine geri çekildi. Magnus, Dolar/Yen paritesinin 84 Yen seviyesine yükselebileceğini, Euro/Dolar paritesinin ise 1.3530'a gerileyebileceğini ifade etti.

ABD'de bugün açıklanacak işsizlik yardımları verilerinin  3.750 kişiye gerileyerek, Ekim 2008'den bu yana en düşük seviyesini kaydetmiş olacağı düşünülüyor. İşsizlik başvurularında ise 8 bin kişilik ekleme bekleniyor.