Advertisement

ABD'de New York Borsası hisseleri, işsizlik başvurularının ve dış ticaret açığının beklenenden yüksek çıkması ve Çin'de ihracattaki büyümenin yavaşlamasının, küresel ekonomik toparlanmanın zarar görebileceği endişelerini güçlendirmesi sonucu satıcılı açıldı. Bu satışlarla birlikte, gösterge endeksler ikinci gün ard arda aşağı hareket etti.

Alcoa Inc. ve Caterpillar Inc. hisseleri en az yüzde 1.7 düştü ve ABD'nin en büyük şirketlerinin hisselerine gelen satışlara öncülük etti. General Motors Corp., CFO Chris Liddel'in görevinden ayrılacağını açıklamasının ardından % 2.8 değer kaybetti. Veri depolama ürünleri üreticisi NetApp Inc., LSI Corp.'un dış depolama sistemleri işini yapan Engenio'yu nakit 480 milyon dolara satın alma konusunda anlaşma sağlaması sonrası yüzde 6.7 düştü.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, New York saati ile 09:33'te, yüzde 1.5 düşerek 1,300.69 puana indi. ABD hisselerinin gösterge endeksi S&P 500 dün de Libya'daki çatışmalardan dolayı düşmüştü. Dow Jones Endeksi ise 167.48 puan ya da yüzde 1.4 düşüşle 12,045.61 puana geriledi.

Minneapolis'teki Wells Capital Management'ta şef yatırım stratejisti James Paulsen, "Çok fazla belirsizlik var ve bu nedenle bu piyasayı yükseltmeyi istemek zor" dedi ve "İşsizlik başvurularındaki yükselişten de önemlisi, gelişen ekonomiler yavaşlarken dış ticaret açığı kötüleşiyor ve Ortadoğu'daki kriz petrol için belirsiz bir ortam yaratıyor. Durumu daha da kötüye götüren faktör, İspanya'nın notunun düşürülmesi. Bu durum, Avrupa'daki sorunların tekrar gündeme gelebileceğinin bir göstergesi" dedi.