Advertisement

G-20'nin dönem başkanlığını yürüten Fransız Başkan Nicolas Sarkozy, tüm yılını diğer gelişmiş ve gelişen ülkelerle Çin'in Yuan politikasını görüşmeye adamış gibi görünüyor.

Çin sonunda bir miktar esneklik göstermiş gibi görünüyor. Çin'in eski başkentinde düzenlenecek olan seminer, Paris'teki G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısının parçalarından birini oluşturuyor.

G-20 liderleri, bir tür multi-Döviz sistemini tartışmaya hazırlanıyor.  Çin, başta Nanjing Semineri'ne karşı çıkarak, bunun daha düşük profilli bir toplantı olmasını istemişti.

Çinli yetkililer, semineri G-20'ye karşı yükümlülüklerinden biri olarak değerlendiriyor. Öte yandan ABD ise Nanjing'deki semineri, G-20'nin çabalarının sulandırılması şeklinde algılıyor.

Nanjing Semineri'ne katılacak liderler arasında  IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, Rusya Maliye Bakanı Aleksi Kudrin, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Kanada Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ve Fransız Maliye Bakanı Christine Lagarde bulunuyor.

İspanya Maliye Bakanı Elena Salgado'nun katılacağı da belirtiliyor. Öte yandan ABD Hazinesi, seminere katılıp katılmayacağı konusunda henüz bir karar vermediğini belirtti. Çin tarafında ise ülkenin merkez bankası başkanı Zhou Xiaochuan olacak.