Advertisement

Libya'daki gelişmeleri takip eden yatırımcıların bir gözü de Suudi Arabistan'da olmaya devam ediyor. Şii muhalifler internetteki sosyal iletişim ağlarında "11 Mart: suudi arabistan öfke günü" sloganı ile örgütlenerek, halkı bugün rejime karşı protestoya çağırdı.

Bu çağrının denk geldiği günün öncesinde ise polis, ülkenin doğusunda katif kentinde gösteri yapan Şii protestoculara ateş açtı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir görgü tanığı, olayda en az bir kişinin yaralandığını belirtti.

Yetkililer ülkede demokratik reformlar için büyük çaplı gösteriler düzenlenmesi çağrıları yapan eylemcilere, sokağa dökülmeleri halinde sert müdahalede bulunacaklarını açıklamışlardı.

Suudi Arabistan'da bir süre önce 119 akademisyen, aktivist ve iş adamı, Kral Abdullah'a yazdıkları açık mektupla reform talebinde bulunmuştu.

Bölgedeki diğer ülkelerde yaşanan isyan dalgasından endişe eden Kral Abdullah ise ekonomik destek paketi açıklamıştı.

36 milyar dolarlık pakette kamu görevlilerine kalıcı iş sözleşmesi sunulması ve devlet memurlarına yüzde 15'lik maaş zammı yapılması da yer alıyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı yardımcısı Ben Rhodes, Suudi Arabistan'daki gelişmelerin yakından izlendiğini, ifade özgürlüğü ve gösteri hakkı gibi evrensel değerlerin savunulduğunu söyledi.

Suudi Arabistan dünya petrol üretiminin yüzde 11.6'yla ilk sırasında yer alıyor. Ülkedeki rezervler de dünya üzerinde bilinen en büyük petrol rezervini oluşturuyor.