Advertisement

Libya'da şiddetin yeniden tırmanması ve ABD'de işsizlik başvurularının beklenenden yüksek gelmesiyle, küresel ekonomiye ilişkin endişeler  yükseldi. Asya'daki hisseler değer kaybederken, bölgesel endeks, Ağustos'tan bu yana en sert düşüşüne yöneldi.

Satışlarının yüzde 44'ünü Kuzey Amerika'da gerçekleştiren Japon otomotiv üreticisi Honda Motor Co. yüzde 2.1 değer kaybetti. Satışlarının yüzde 22'sini Ortadoğu'da yapan Daelim Industrial Co. ise Suudi Arabistan'daki gösterilere dün polisin müdahale etmesi üzerine, Güney Kore'deki inşaat şirketlerinin düşüşüne öncülük etti. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., vadeli bakır kontratlarındaki değer kaybıyla yüzde 0.8 geriledi.

Ortadoğu'daki olayların piyasalardaki düzeltmeyi tetiklediği ve şimdi Avrupa'daki borç krizi ve Asya'daki sıkılaştırma politikalarına ilişkin yeni endişelerin de gündeme geldiğini belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Shane Oliver, tüm bu olayların yatırımcıları endişelendirdiğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 değer kaybederek 134.84 puana geriledi. Endeks bu hafta yüzde 3.3 düştü.

Endeks, geçtiğimiz hafta Güney Kore ve ABD'den gelen olumlu verilerin, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki gerilimden duyulan endişenin önüne geçmesiyle yüzde 1.9 değer kazanmıştı.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.8; Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.5; Avustralya'nın S&P7ASX 200 Endeksi yüzde 1.3; Hong Kong'taki Hang Seng endeksi ise yüzde 1 oranında geriledi.