Advertisement

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya (MENA) dair belirsizliklerin artmasının değerli metallere talebi artırmasıyla altın fiyatları altı haftadaki en büyük düşüşünü tersine çevirerek yükseldi.

Külçe altının onsu, Seul'de saat 12:45 itibariyle yüzde 0.4 yükselerek 1,416.75 dolar oldu. Bazı yatırımcıların 7 Mart'ta 1,444.95 dolarla rekor kıran metali satmasıyla dün altın fiyatı yüzde 1,3 gerilemeyle 27 Ocak'tan beri en büyük kaybını gerçekleştirmişti. Nisan vadeliler New York'ta yüzde 0.3 yükselerek 1,416.50 dolar oldu.

Seul'deki Korea Exchange Bank Futures'ta üst düzey trader olan Hwang Il Doo, "Ortadoğu'daki çatışmalar hala sürüyor ve muhtemelen Suudi Arabistan'da da gösteriler olacak. Bu da altın talebini arttıracak. Külçe altının yeni bir rekor kırması mümkün" dedi.

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçler petrol merkezi olan bölgelere hava saldırılarını sürdürdü.

Bloomberg anketine katılan ve aralarında trader, analist ve yatırımcıların bulunduğu 16 kişiden 10'u veya yüzde 63'ü, Ortadoğu ve Afrika'daki gerilim ve Avrupa'nın borç krizine dair endişelerle alternatif yatırım aracı olan külçe altının önümüzdeki hafta yükseleceği tahmininde bulundu.

Moody's bu hafta İspanya ve Yunanistan'ın kredi notlarını düşürdü. Avrupalı liderler bölgedeki borç kriziyle ilgili görüşmelerde bulunmak için bugün toplanıyor. Dün 6 ana para biriminden oluşan sepet karşısında yüzde 0.7 yükselen dolar ise, ufak değişiklikle işlem görüyor.