Advertisement

BERLİN (A.A) - 11.03.2011 - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ın geçmişteki mali politikaya ilişkin ağır hatalarını 3 yılda düzeltemeyeceğini, bu ülkeye daha fazla zaman verilmesi gerektiğini söyledi.

Merkel Bild gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan'a borçlarını geri ödemesi için daha fazla zaman verilmesi tavrını yineleyerek, "Yunanistan geçmişteki ağır mali politika hatalarını düzeltmek durumunda. Bu 3 yılda başarılamaz. Bu süre içinde başarması konusunda ısrarcı olursak, bu sadece daha fazla karmaşaya yol açar. İrlanda'ya da 7 yıl süre verildi" dedi.

Yunan hükümetinin, ülkeyi yenilemek ve kredileri geri ödemek için büyük çaba harcadığını ifade eden Merkel, 2013 yılından itibaren Yunanistan'ın iflasını açıklaması durumunda özel alacaklıların da bundan sorumlu tutulması gerektiğini, çünkü bu alacaklıların geçmişte devlete sağladıkları katkılarla iyi para kazandığını kaydetti.

Merkel, 1 Mayısta AB'ye üye Doğu Avrupa ülkeleri ile serbest işçi dolaşımının başlayacağının hatırlatılması üzerine, "Avrupa'da serbest dolaşım aslında bir tehdit değil, Almanların da faydalanacağı bir olay. Günümüzde artık Doğu Avrupa ülkelerinden milyonlarca insan ülkemize gelmeyi düşünmüyor" şeklinde konuştu.

Doğu Avrupa ülkelerinden Almanya'ya gelecek işçilerin, bazı sektörlerdeki asgari ücret nedeiyle Alman işçilerden daha ucuza çalışamayacağına işaret eden Merkel, ayrıca eleman açığı olan sektörlerdeki işletmelerin serbest dolaşımdan büyük ölçüde faydalanacağını kaydetti.