Advertisement

Avrupa hisse senetleti, Japonya'da son yüzyılın en şiddetli depreminin 10 metre büyüklüğünde tsunami dalgası meydana getirmesi ile sigorta şirketlerine gelen satışların ardından üçüncü gün ard arda düştü. ABD endeks vadelileri ve Asya hisse senetleri de aşağı yönde hareket etti.

Dünyanın en büyük sigorta şirketleri olan Swiss Reinsurance Co. ve Munich Re'nin hisse senetleri yüzde 5'i aşan kayıplar yaşadı. K+S AG hisseleri, BASF SE'nin kalan yüzde 10.3'lük payını da satması sonucu yüzde 6.7 geriledi. FirstGroup Plc, ABD okul otobüsü birimindeki işlemlerin hayalkırıklığı yarattığını açıklamasının ardından % 5.3 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra saati ile 10:47'de, yüzde 0.9 düşerek 275.44 puana indi ve haftalık kaybını yüzde 2.3'e genişletti. Endeks, Libya'daki şiddet olaylarının petrol fiyatlarında yükselişe neden olmasına bağlı olarak, 17 Şubat'ta gördüğü son 2.5 yılın zirvesinden % 5.4 düştü ve bu yılki kaybını % 0.1'e getirdi.

Londra'daki Knight Capitaş Europe Ltd.'nin direktörü Ioan Smith, "Japonya'daki deprem herşeyi gölgede bıraktı" dedi ve "Riskten kaçınma eğilimini destekleyen bir dizi faktör var. Japonya depremi muhakkak ki en istem dışı ve en üzücü olanı" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, depremin Japonya kıyılarını vurmasının ardından % 1.2 düştü ve Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Filipinler, Endonezya ve Papua Yeni Gine'nin de arasında bulunduğu 20'yi aşkın ülkenin olası tsunami tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu.