Advertisement

ABD'de perakende satışlar Şubat ayında, istihdamdaki artışlar ve hava koşullarının mevsim normallerinde seyretmesinin etkisi ile, son dört ayın en hızlı yükselişini gösterdi.

Perakende satışlar, Ocak ayında önceki açıklanan rakamın neredeyse iki katına  revize edilmiş rakamla yüzde 0.7 artış gösterdikten sonra, Şubat ayında yüzde 1 arttı: Oto satışları ve daha pahalı benzin ile birlikte hızlı yükselen Şubat ayı perakende satışlar, Bloomberg News'un araştırmasındaki beklentiye paralel artış gösterdi.

Hanehalkı harcamaları, çeyrek dönemde son dört yılın en güçlü artışını gösterdikten sonra, J.C. Penney Co. ve Macy's Inc.'nin de aralarında bulunduğu perakendecilerin aynı mağaza satışlarının beklentileri aşması, perakende satışlardaki bu güçlü artışın işareti olarak değerlendirildi. Yüksek akaryakıt fiyatları ABD'^li tüketiciler için bir sorun yaratırken, Başkan Obama ve Kongre'deki Cumhuriyetçiler tarafından tüketicilere sağlanan daha büyük miktarlı ödeme çekleri perakende satışları destekledi.

New York'taki Standard Chartered Bank'ın ekonomisti David Semmens, "Benzin fiyatlarındaki yükseliş ve güçlü oto satışları perakende satışlar rakamının büyümesine yardımcı oldu" dedi ve "İstihdamın toparlanmaya devam etmesi ile birlikte, harcamalrda daha da büyüme bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.