Advertisement
HABERLER ABONE OL

Domestos ve Lifebuoy markaları sponsorluğunda Türkiye Eğitim Gönüllüleri vakfı (TEGV) ile yurt genelinde ''Eğlen, Öğren, Hijyen'' projesi başlatan Unilever Türkiye, çocuklara daha hijyenik bir yaşam ve sağlıklı bir gelecek yaratmayı hedefliyor.

TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu, projenin işbirliği protokolünün imzalanması ve tanıtılması amacıyla Sema ve Aydın Doğan Eğitim Parkı'nda düzenlenen basın toplantısında, vakfın 16 yıl önce Türk eğitim sistemine destek olması amacıyla kurulduğunu belirtti.

Solakoğlu, Türkiye'nin 85 noktasında etkinlikleri olduğunu dile getirerek, 160 bin çocuğa eğitim desteği verdiklerini anlattı.

10 bin gönüllü ile çocukları kucaklayıp, geleceğe hazırladıklarını ifade eden Solakoğlu, ''Bugüne kadar 1 milyon çocuğa dokunduk. Çeşitli kurumlarla işbirliği yaparak çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz. Bu proje 3 yıl sürecek ve proje ile 225 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Bunların aileleri ile 1 milyon kişiye ulaşmış olacağız'' dedi.

Solakoğlu, eğitimli nesiller kadar sağlıklı nesiller yetiştirmenin de Türkiye'nin en önemli konularından biri olduğuna işaret ederek, bu projenin Türkiye'de çok başarılı olacağını belirtti.

Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakım Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Yalım Uzun da küçük yaşta edinilen hijyen alışkanlıklarının önemli olduğunu ifade etti.

Uzun, şöyle konuştu:

''Birçok enfeksiyon hastalığının bulaşmasında ortak yaşam alanlarının hijyenik temizliği ve doğru el yıkama alışkanlıkları gibi basit kişisel önlemler, yaşamsal değere sahip. Daha sağlıklı bireyler yetiştirmek için çocuklara küçük yaşlardan itibaren düzenli hijyen alışkanlığını mutlaka kazandırmak gerekiyor. Sadece düzenli el yıkamak bile çocuklarımızın solunum yolları enfeksiyonuna yakalanma riskini yüzde 23 oranında azaltıyor.''

TEGV Genel Müdürü Nurdan Şahin, proje kapsamında eğitim alan çocukların yanı sıra farklı etkinliklerle de daha fazla çocuğa, aileye ulaşarak ve yeni gönüllüler kazanarak çok daha fazla insanda hijyen farkındalığı yaratacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu ile Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakım Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Yalım Uzun, işbirliği protokolünü imzaladı. Daha sonra basın mensupları düzenlenen interaktif eğitimi izledi.

İNTERAKTİF EĞİTİM PROGRAMI

''Eğlen, Öğren, Hijyen'' projesi erken yaşta kazanılan alışkanlıkların öneminden yola çıkarak çocukların hijyen kavramını tanımalarını ve aktif bir şekilde katılımcı olacakları ''İnteraktif bir Eğitim Programı'' olarak Türkiye'yi dolaşacak.

Proje, çocuklar, yakın çevreleri ve gönüllülerle birlikte yaklaşık 1 milyon kişiye ulaşarak, Türkiye'de hijyen konusunda geniş bir farkındalık ağı oluşturacak.

Proje kapsamında ulaşılan çocuklar, eğitim programı sayesinde, hastalıklara neden olan mikrop türlerini ve bulaşma yollarını öğrenerek, hijyen önlemleri konusunda geniş bilgi sahibi olacak ve düzenli hijyen alışkanlıkları kazanacak.