Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Toplam 10 reaktörün bulunduğu Fukuşima'daki Daiçi nükleer santralinde, 1971 yılından beri faaliyet gösteren ve depremden sonra ilk patlamanın meydana geldiği 1 numaralı reaktörün 2011 yılının başında kapatılması öngörülmüştü.

Japon yetkililer, Şubat ayında, nükleer tesisteki en eski reaktörün 10 yıl daha faaliyette kalmasına karar verdi.

Fukuşima, Japonya'nın kuzeydoğu kıyısında bulunan iki santraldeki 10 reaktörle dünyadaki en büyük nükleer tesislerinden biri. Fukuşima 1 (Fukuşima Daiçi) santralinde 1970-1979'da kurulan 6 reaktör yer alıyor. Deprem sırasında faaliyette olan 3 reaktör otomatik olarak dursa da 2 reaktörün soğutma sisteminde arıza meydana geldi.

Fukuşima 1'in yaklaşık 12 km güneyinde bulunan Fukuşima 2'de ise (Fukuşima Daini) 1982-1987'de faaliyete geçen 4 reaktör bulunuyor. Deprem sırasında reaktörlerin tümü faaliyetteydi. Otomatik olarak duran bu reaktörlerin de soğutma sisteminde arıza çıktı.

Nükleer reaktörün el feneri gibi kapatılamadığını vurgulayan uzmanlar, reaktörlerin soğuma sürecinin uzun sürmesi nedeniyle Fukuşima'daki reaktörlerin tehdit yarattığını belirtti.

Japonya, toplam 55 reaktörle ABD'den sonra en fazla reaktöre sahip üçüncü ülke. ABD'de 104, Fransa'da 58 nükleer reaktör bulunuyor.