Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Suudi Arabistan Borsasının temel göstergesi Tadawul All-Shares Endeksi (TASI), perşembe gününe göre yüzde 5,6 artış gösterdi.

Borsanın değer kazanmasında, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın cuma günü açıkladığı 100 milyar dolar değerinde sosyal ve ekonomik harcama programının etkili olduğu belirtiliyor.

Kral Abdullah geçen ay halkın refahını artırmak için konut yapımını destekleme, evlenme ve yeni işe başlama gibi sosyal konularda milyarlarca dolar kaynak aktarılması talimatı vermişti.

Uzmanlar, aktarılan kaynakla, özellikle düşük gelir grupları ile çoğunluğu kamu sektöründeki aktif işgücü üzerindeki hayat pahalılığının azaltılmasının hedeflendiğini belirtiyor.

Kral Abdullah'ın talimatını verdiği yeni önlemler listesinin başında, kalkınma fonuna aktarılan 40 milyar riyal (10,7 milyar dolar) yer alıyordu. Fon, konut yapmak isteyenlere, evlenmek veya küçük işletme kurmak isteyenlere faizsiz kredi olanağı sağlıyor.

Alınan diğer önlemler arasında kamu çalışanları üzerindeki geçim sıkıntısının azaltılması, gençler için bir yıllık işsizlik yardımı ile kalkınma fonuna borçlanmış, ancak sonra hayatını kaybetmiş kişilerin borçlarının silinmesi de bulunuyordu.

Kral Abdullah'ın kalkınma fonuna kaynak aktarmasında, yoksulluk ve daha fazla politik özgürlük talebiyle bölgedeki ülkelerde yaşanan kargaşa ve gösterilerin Suudi Arabistan'a da sıçraması olasılığına ilişkin endişenin etkili olduğu belirtiliyor.

Suudi Arabistan'da genç işsizliği en temel sorunlar arasında yer alıyor. Ülkede genel işsizlik oranı yüzde 10 iken 15 ile 24 yaş arası işsizlerin oranı ise yüzde 40 seviyesinde bulunuyor.