Advertisement

Petrol fiyatları düşmeyecek

Petrol fiyatları düşmeyecek

OME Hidrokarbon Bölümü Direktörü Sohbet Karbuz, ''Petrol fiyatları düşmeyecek, düşse düşse 100 dolara düşer, 3 haneli hayata alışacağız'' dedi

02 Nisan 2011 Cumartesi, 13:39 Güncelleme: 02 Nisan 2011 Cumartesi, 13:39

Akdeniz Ülkeleri Enerji Şirketleri Birliği (OME) Hidrokarbon Bölümü Direktörü Sohbet Karbuz, ''Petrol fiyatları düşmeyecek, düşse düşse 100 dolara düşer, 3 haneli hayata alışacağız'' dedi.

Karbuz, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) personeline ''Enerji Piyasaları ve Jeopolitiğinde Değişen Trendler ve Türkiye'nin Enerji Geleceği'' konulu bir seminer verdi. EPDK konferans salonunda gerçekleştirilen seminere EPDK Başkanı Hasan Köktaş ile yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Enerji konusunda yakında Avrupa'yı vuracak önemli depremlerden birinin benzin ve dizel olacağını belirten Karbuz, Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde dizel açığı olacağını ve söz konusu ülkelerin bunu nereden ithal edeceklerini bilemeyeceklerini söyledi.

Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde rafineri sektörünün yoğun bakımda olduğunu, bu bölgedeki ülkelerde doğru düzgün rafineri yatırımı bulunmadığını ve rafinerilerde benzin üretiminin fazla, dizel üretimin ise yetersiz kaldığını ifade eden Karbuz, ''Birkaç sene içerisinde dizel fiyatlarının benzin fiyatlarından daha yüksek olacağını tahmin ediyorum'' dedi.-AVRUPA'NIN RUSYA'YA BAĞIMLILIĞI ARTACAK-AB ülkelerinde petrol ve doğalgaz üretimin her geçen sene azaldığını, talebin ise yavaş olmakla beraber arttığını kaydeden Sohbet Karbuz, ithalatı giderek artan AB ülkelerinin 2030 yılında yüzde 60'dan fazla ithalat bağımlısı olacağını bildirdi.

AB'nin Rusya dışında iki numaralı ithalat kaynağının Norveç olduğunu, fakat Norveç'te petrol ve gaz üretiminin 10 yıl sonra düşeceğini savunan Karbuz, AB'nin en çok güvendiği ülke olan Norveç'in enerji ihracatı azalırsa, Avrupa ülkelerinin Rusya'ya bağımlılığının artacağını söyledi.

Sohbet Karbuz, AB ülkelerinin enerji çeşitliliğine Hazar'ı katamadığını, eğer AB Güney Koridoru projesini gerçekleştiremezse özellikle 2025'ten sonra AB ülkelerinin Rusya'ya bağımlılığının artacağını vurguladı.-HİDROKARBONDA DÜNYANIN EN ÖNEMLİ İKİ ÜLKESİ IRAK VE LİBYA-Petrol ve doğalgaz konusunda dünyanın en önemli iki ülkesinin Irak ve Libya olduğunu söyleyen Karbuz, Libya'nın AB'nin ihtiyacını karşılayacak gazın ancak 2030'dan sonra olabileceğini kaydetti.

Libya'da savaştan önce günlük 1,6 milyon varil civarında ham petrol üretildiğini ifade eden Karbuz, ''Libya'yı önemli yapan bugünkü Libya değil. Ülkeyi önemli yapacak 2025-2030 sonrası. Petrol ve gaz açısından muhteşem bir yer'' diye konuştu.-İSRAİL DOĞALGAZ ZENGİNİ Mİ?-Dünyada son 10 yılda keşfedilen en büyük iki doğalgaz sahasının İsrail açıklarında bulunduğuna dikkat çeken Karbuz, ülkede doğalgaz keşfinde 3. bir sahasının daha beklendiğini ve ülkede yaklaşık 700 milyar metreküp çıkarılabilir gaz bulunduğunun ifade edildiğini bildirdi.

Karbuz, Lübnan ile İsrail arasında henüz kıta sahanlığı (deniz seviyesinin altında, kıyı çizgisinden 200 metre derine kadar inen bölüm) anlaşması bulunmadığını, İsrail'in Kıbrıs ile ise (Güney Kıbrıs Rum Kesimi) 2010 yılında kıta sahanlığı konusunda anlaştığını söyledi.

Söz konusu keşiflerin Türkiye'nin İsrail ile yaptığı dürtlü boru hattı projesini öldürdüğünü kaydeden Karbuz, ''Belki de proje şimdi tersine dönebilir. Dolayısıyla buradaki gaz politik sebeplerden dolayı Kıbrıs'a gider'' dedi.-TÜRK BOĞAZLARINA DİKKAT-Körfez ülkelerinden LNG ithalatı konusunda bazı duyumlar aldıklarını kaydeden Karbuz, ''Boğazlardan LNG tankerleri geçerse büyük faciaya yol açar. Boğazlarda bu konuda miktar sınırlaması getirilmesi ve geçişi zorlaştırmak için Montrö Boğazlar Sözleşmesinde gerekli değişiklikler yapılması lazım'' diye konuştu.-PETROL FİYATLARINI ARZ-TALEP DENGESİ BELİRLEMİYOR-Son 5 yıldır petrol fiyatlarını arz-talep dengesinin belirlemediğine işaret eden Karbuz, şunları söyledi:

''Dünya petrol üretimi 89 milyon varil/gün, bu da tarihi bir zirve. Üretim fazla, stoklar ağzına kadar dolu, fakat petrol fiyatları rekor kırıyor. Petrol fiyatlarıyla bazı entrikalar arasında korelasyonlar bulunuyor. Sıcak parayı kim takip ediyorsa petrol fiyatlarının nereye gideceğini az-çok tahmin edebiliyor. Sanal piyasada işlem gören petrol kağıdı, üretimden yaklaşık 20 kat fazla.

'Petrol fiyatları çıktı deniliyor', hangi petrol fiyatları. Televizyonlar brent (Kuzey Denizi petrolü) ve Batı Teksas petrolünü yazıyor. Aralarındaki farkı televizyoncular da bilmiyor. Tarih boyunca Batı Teksas petrolü brent petrolün birkaç dolar üstündeydi. Brent petrolü ile Batı Teksas petrolü arasındaki fark 10-15 dolara çıktı. Kimse sorgulamıyor bunu. Batı Teksak ve Kuzey Denizindeki petrol dünya üretiminin yüzde 5'ini oluşturmuyor. Peki bu, petrol fiyatlarına nasıl referans oluyor?''

Türkiye'nin zamanında Ceyhan'da birkaç ülkeden petrolü toplaması ve buraya bir petrol Borsası kurması gerektiğini, fakat bunun için artık geç kaldığını kaydeden Karbuz, petrol fiyatlarının da 3 haneli rakamlarda kalacağını savundu. Karbuz, ''Petrol fiyatları düşmeyecek, 3 haneli hayata alışacağız. Ciddi bir ekonomik bunalım olmazsa düşse düşse 100 dolara düşer'' diye konuştu.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 104.862 0,26
USD/TRY 5,4783 0,17
EUR/TRY 6,2237 0,30
EUR/USD 1,1356 0,13
FAİZ 18,64 0,43
ALTIN/ONS 1.307,23 0,27
BRENT 67,72 0,27
© haberturk.com
Yukarı