Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

WASHINGTON (A.A) - 04.04.2011 - New York Times gazetesi, ABD'nin, El Kaide terör örgütüyle mücadelesinde müttefiki olan Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'i, muhalefetin istediği reformları muhtemelen yapamayacağı nedeniyle artık istemediğini yazdı.

Gazete Amerikalı ve Yemenli yetkililere dayanarak verdiği haberde, Başkan Barack Obama yönetiminin 32 yıldır iktidarda olan Salih'e verdiği destek konusunda geçen hafta tavrını değiştirmeye başladığını yazdı.

Amerikalı yetkililerin müttefiklerine ve bazı gazetecilere Salih'in görevde kalmasını "artık tahammül edilemez" olarak nitelendirdiklerini ve "gitmesi gerektiğini" söylediklerini belirten gazete, bir Yemenli yetkilinin "Salih'in ne zaman gitmesi gerektiğine dair pazarlığın, hükümetle bağdaştırılan silahlı bir kişinin 18 Marttaki yürüyüşte 50'den fazla protestocuyu öldürmesinden sonra, yaklaşık bir hafta önce başladığı" ifadelerine de yer verdi. Gazete aynı yetkilinin, Amerikalıların halen süren pazarlığın başından bu yana iktidarın devredilmesi hususunda ısrar ettiklerini de belirttiğini kaydetti.

Kaynaklar, Salih'in, kendisinin ve ailesinin hakkındaki yolsuzluk iddialarından yargılanmamasını sağlamaya çalıştığını ileri sürüyorlar.