Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın Haziran'da sonlanacak olan 600 milyar dolarlık tahvil alım programına ilişkin tahminler artıyor. Finaport Investment Intelligence'tan Hans Goetti, QE2 olarak da bilinen tahvil alım programının sonunda hisselerin düşebileceğini, hazine tahvillerinde ise ralli yaşanabileceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası ikinci tur tahvil alım programına başladığı ve 2009'da hazine tahvillerini satın aldığı sırada 10 yıllık tahvillerin getirisi yükselmişti. Tahvillerin getirisi, fiyatlarla ters orantılı işliyor. Tahvil faizleri Fed'in hazine tahvili satın aldığı zamanda da artış kaydetmişti.

Fed, 2009'da Mart'tan Ekim'e kadar 300 milyar dolar değerinde tahvil alımı yapmış, bunu daha sonra 2010 Kasım'da da QE2 adı altında yineleme kararı almıştı. 2010 Kasım'da başlatılan 600 milyar dolarlık tahvil alım programı haziran'a kadar sürecek.

Finaport'un yatırımcılarından Goetti, hedef varlık fiyatlarını artırarak, hisse senedi piyasasını canlandırmak olduğunu söyledi. Goetti, QE2 sona erdiğinde de piyasalarda gerileme öngördü ve insanların daha güvenli olarak algıladıkları hazine tahvillerine yöneleceğini belirtti.

ABD hazine tahvillerine 2009'da yatırım yapan yatırımcılar yüzde 3.7 zarar eti. Bu sırada Standard&Poor's 500 Endeksi'ndeki kazançlar yüzde 26'yı buldu.

Hazine tahvilleri 2010'da yüzde 5.9 oranında geri sıçrama yaparken, S&P 500'ün kazançları da 2009'dan düşük bir oranla yüzde 15 büyüdü.