Advertisement

Chart Partners Group'un hazırladığı teknik analiz raporlarına göre, New York'ta 105.75 dolarla 'dönüş noktası'nı test eden petrol fiyatlarında ralli olması için bu seviyeyi aşması gerekiyor.

Bangkok merkezli araştırma şirketinde yönetici olan Thomas Schroeder, "23 Mart'ta 105.75 dolar olarak bu ayın ikinci en yüksek seviyesine çıkan vadeli petrolün yukarı yönlü seyrinin devamı için bu seviyeyi kırması gerekli" dedi. Schroeder ayrıca, fiyatın 105.75 dolar seviyesinin üstüne çıkmadığı takdirde, 98 dolara kadar gerileme olabileceğine işaret etti.

Kuzey Afrika'daki üretim sıkıntıları ile Tunus ve Mısır Devlet Başkanları'nın devrilmesine neden olan Ortadoğu ayaklanmaları nedeniyle New York ve Londra'da petrol fiyatları 2 yıldan fazla sürenin en yüksek seviyesinden işlem görüyor. Çatışmalar Cezayir, Bahreyn, Suriye ve Yemen'e de sıçrarken en kanlı olaylar ise Libya'da yaşandı.

Schroeder, New York'ta vadeli petrol kontratlarının orta vadede 118 dolara yükselmesini beklediklerini dile getirdi.

Mayıs vadeli Batı Texas tipi petrol 4 Nisan'da Nymex'te 108.47 dolarla 22 Eylül 2008'den beri en yüksek seviyeden kapanmıştı. Kontrat, Singapur'da saat 10:48 itibariyle 107.98 dolardaydı. Fiyatlar, önceki yıla oranla yüzde 24 daha yüksekte seyrediyor.