Advertisement

Uluslararası para fonu IMF'nin Yönetici Direktörü Dominique Strauss-Kahn İspanyol gazetesi El Pais'e yaptığı açıklamada, İspanyol hükümetinin IMF'den herhangi bir yardım talebinin olmadığına dikkati çekerek, hükümetin mali alanda, emeklilik reformu, istihdam ve bankacılık konusunda uyguladığı politikaların doğru olduğunu vurguladı.

Durumunun açıkça aynı olmamasına karşın geçtiğimiz aylarda İspanya'nın Yunanistan gibi ülkelerle aynı kefeye konduğuna işaret eden Strauss-Kahn, bu durumda ülke ve hükümet için doğru önlemleri almanın zor olduğunu, ancak bunu yapmakta olduklarını ifade etti.

Emlak sektörü ve uluslararası finansal kriz nedeniyle resesyon sürecine giren İspanya ekonomisi, 2009 yılında yüzde 3,7 oranında daralmıştı.

İspanyol hükümetinin bu yıl için ekonominin yüzde 1,3 büyüyeceği tahminine karşın, IMF, ülke ekonomisinin yüzde 0,6, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ise yüzde 0,9 oranında büyüyeceğini öngörüyor.

Piyasalarda ise ülkenin bankacılık sisteminin yeniden yapılandırma maliyeti ve kamu maliyesinin toparlanmasına ilişkin kaygılar sürüyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 10 Mart'ta, söz konusu gerekçeyle İspanya'nın uzun vadeli kredi notunu bir basamak düşürerek ''Aa2''ye çekmiş, not görünümünü ise ''negatif'' olarak belirlemişti. Moody's ayrıca, 30 İspanyol bankasının da kredi notlarını düşürmüştü.

İspanya'nın en önemli sorunlarından biri olan işsizlik oranı da geçen yılın sonunda yüzde 20,33'e ulaşarak OECD ülkeleri arasında rekor kırdı.