Advertisement

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, enflasyonun düşük ve ekonomik toparlanmanın kırılgan olduğu ortamda, Fed'in para politikasını yıl sonundan önce sıkılaştırmasını beklemediğini söyledi.

Lockhart, Stone Mountain, Georgia'daki Atlanta Fed konferansında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Sıkılaştırmayı tamamen göz ardı etmiyorum, ancak bu safhada, kişisel olarak, bunun mutlak bir şekilde gerektiği yönünde bir düşünceye sahip değilim" şeklinde görüş bildirdi.

15 Mart'ta yapılan Fed toplantısının açıklanan tutanaklarına göre, Fed politika yapıcıları, 2011 yılında rekor miktardaki teşvikleri bititp bitirmeme konusunda farklı fikirlere sahip. Tunanaklara göre, "Birkaç katılımcı, ekonomik koşulların, bu yıl daha az genişlemeci para poltikasına doğru bir hareketi karşılayabileceğini işaret etti. Diğer birkaç katılımcı istisnai politika genişlemesinin 2011'in ötesi için ugun olabileceğini belirtti."

Lockhart, Fed'in Haziran sonunda 600 milyar dolarlık tahvil alım programını tamamlama planını desteklediğini söyledi. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) geçen ay, ABD ekonomik toparlanmasının daha güçlü bir durumda olduğunu kaydederken, merkez bankasının tahvil alımlarını bitireceğini kaydetmişti.