Advertisement

Euro dolar karşısında, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yarınki toplantısında hedef borçlanma oranını yükselttikten sonra, borçlanma maliyetini daha da artıracağı spekülasyonlarına bağlı olarak, son 14 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın, diğer önemi merkez bankaları faizleri yükseltirken, deprem ve tsunaminin ekonomi üzerindeki zararlarını giderebilmek için faizi düşük tutmaya devam edeceği beklentilerine bağlı olarak, önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kaybetti. Dolar ise, Fed'in teşvikleri sona erdirmede, Japonya Merkez Bankası hariç diğer önemli merkez bankalarının gerisinde kalacağı beklentisiyle, önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kaybetti. Ancak dolar yen karşısında son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.

New York'ta GFT Forex traderı Boris Schlossberg, "Piyasadaki varsayım, Avrupa Merkez Bankası'nın yarın yalnızca faizleri yükseltmeyeceği, aynı zamanda muhtemelen daha da sıkılışatırmaya yöneleceği şeklinde. Bu da euroyu destekliyor" dedi ve "Japonya ise oldukça uzun bir süre aşırı genişlemeci para politikasını sürdürüecek ve dünyanın kalan kısmı yavaş ancak emin adımlarla para politikasını sıkılaştıracak" şeklinde görüş bildirdi.

Euro dolar karşısında, New York saati ile 09:33'te, yüzde 0.4 yükselerek 1.4283 dolara çıktı. Dün 1.4233 dolar seviyesinde seyreden euro, bugun seans içinde 1.4317 dolara kadar çıkarak, 19 Ocak 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Yen dolar karşısında 84.87 seviyesinden 85.30 seviyesine düştü ve eylül ayından bu yana ilk kez 85 seviyesini kırdı. Euro yen karşısında yüzde 0.9 yükselerek, 120.70 seviyesinden 121.81 seviyesine çıktı.