Advertisement

Çinli hisselerin yükselişi Şanghay Bileşik Endeksi'ni 5 ayın zirvesine taşıdı. Çin'in en büyük çimento üreticisi Anhui Conch Cement Co. Macquarie Group'un şirketin hisselerini tavsiye etmesi üzerine 3 yılın en yüksek seviyesini test etti. China Vanke Co. ise Mart satışlarının yüzde 48 artması ve Goldman Sachs'ın sektörün notunu artırmasıyla emlak şirketlerindeki yükselişe öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 kazançla 3.004.65 puana ulaşarak 15 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. Endeks dün 5 Aralık'taki faiz artırım kararının bankaların kazançlarını artıracağı yönündeki spekülasyonla yüzde 1.1 yükselmişti. CSI 300 endeksi ise yüzde 0.3 değerlendi ve 3,321.10 puandan işlem gördü.

Faiz artışları ve petrol fiyatların zirveye çıkmasıyla kötü haber beklentisinin azalmış olduğunu, bunun da yatırımcıların endişesini bir miktar gevşetmiş olduğunu söyleyen Dazhong Insurance Co., belirsizlikte de azalma olduğunu ifade etti.

Şanghay Endeksi bu yıl ekonominin parasal sıkılaştırmalara direnç gösterdiği düşüncesi ve şirket kazançları sayesinde yüzde 7 oranında artış kaydetti. Çin Merkez Bankası ise Ekim'den bu yana en sonuncusu 5 Nisan'da olmak üzere 4 kez faiz artırdı.

Çin'de enflasyon Ocak ve Şubat'ta yüzde 4.9 hızlanarak, hükümetin yüzde 4'lük hedef enflasyonunun üzerine çıktı. Çin'de tüketici fiyatları Kasım'da yüzde 5.1 yükselerek 28 ayın zirvesine tırmanmıştı.