Advertisement

Avrupa hisse senetleri, faiz artışı kararı çıkması beklenen Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısı öncesi, Portekiz'in kurtarma talep etmesinin ardından yükseldi. ABD endeks vadelileri ve Asya hisse senetleri fazla bir değişiklik göstermedi.

Portekiz bankaları Banco Espirito Santo SA ve Banco Comercial Portugues SA'nın her ikisi de yüzde 4'ün üzerinde değer kazandı. Hochtief AG, Avustralya biriminin zarar edebileceği uyarısında bulunmasının ardından % 5.3 değer kaybetti. Bayerische Motoren Werke AG (BMW), Morgan Stanley'in hisse notunu düşürmesinin etkisiyle düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra saati ile 08:51'de, yüzde 0.2 artarak 282.22 puana çıktı. Gösterge endeks, ekonomik toparlanmanın Japonya depremi ve Ortadoğu'daki ayaklanmaların olumsuz sonuçlarını giderecek kadar güçlü olduğu yolundaki spekülasyonlara bağlı olarak, 16 Mart'ta gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden % 7.6 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 0.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Zürih'te Swisspartners Investment'tan Markus Linke, "Portekiz olayında kedi kutusundan kaçtı. Ancak bunun etkisinin büyük olacağını düşünmüyorum" dedi ve "Piyasa bu gelişmeyi haftalar önce satın aldı" şeklinde görüş bildirdi.

Portekiz, ülkedeki siyasi krizin borçlanma maliyetlerini rekor seviyelere çıkarması ve ve bunun da ülkeyi kurtarmaya ihtiyaç duyan üçüncü Euro Bölgesi ülkesi olmaya zormalasının ardından, Avrupa Birliği'ne yardım çağrısında bulundu.

Başbakan Jose Socrates dün televizyondan yaptığı açıklamada "Elimden gelen herşeyi denedim, ancak bu kararı almamamız bedelini ödeyemeyeceğimiz riskleri getirebilirdi" dedi ve "Hükümet Avrupa Komisyonu'ndan yardım isteme kararı aldı" şeklinde konuştu.