Advertisement

(A.A) Adana Çiftçiler Birliği İkinci Başkanı Mutlu Doğru, Mart ayından bu yana tezgahlarda yer alan İran karpuzunun üreticiye zarar verdiğini belirterek, ithalatın durdurulması gerektiğini söyledi.

Doğru, Çukurova'da son yıllarda seralarda damlama sulamayla yapılan yetiştiricilik sayesinde karpuz hasat zamanının öne alındığını bildirdi.

Bu yıl karpuzunun Nisan ayı sonundan itibaren piyasaya çıkacağını belirten Doğru, ''Bölgemizde çoğunlukla küçük çiftçiler tarafından yapılan karpuz tarımı her yıl artan üretim maliyetleri ve pazar garantisi olmaması nedeniyle yüksek risk taşımanın yanı sıra İran karpuzu nedeniyle de haksız rekabetle karşı karşıya kalıyor'' dedi.

Doğru, bu yıl Mart ayından itibaren sınır ticareti kapsamında ülkeye giren İran karpuzunun pazarı erken doyurduğunu ve Adana karpuzunun turfanda özelliğini yitirmesine neden olduğunu savunarak, şunları söyledi:

''Bunun yanı sıra bölgemizde narenciye için en büyük tehdit haline gelen Citrus Greening 'Narenciye Yeşillenme' hastalığının yayılmasına neden olan vektör böcek Asya ve Afrika afidinin İran'da tespit edildiği bilinmektedir. İran karpuzu ile ülkemize girebilecek bu zararlı bölgemiz açısından risk yaratmaktadır ve çok büyük ekonomik zararlara yol açabilir. Bu konu ile ilgili önlem alınması için 9 Temmuz 2010 tarihinde yaptığımız Ankara ziyaretimizde Tarım ve Köyişleri Bakanımız aracılığıyla ilgili Koruma Kontrol Genel Müdürlüğüne bilgi verdik. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen İran'dan karpuz ithalatının sürmesi üreticilerimizi kaygılandırıyor.''

Doğru, İran'dan karpuz ithalatının bir an önce durdurulmasını beklediklerini belirterek, bu durumunun karpuz üreticisi kadar hastalık ve zararlıların İran'dan Türkiye'ye taşınması riski nedeniyle narenciye üreticilerini de yakından ilgilendirdiğini sözlerine ekledi.